6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Libri më i keqkuptuar në Testamentin e Ri

Libri më i keqkuptuar në Testamentin e Ri

Libri i Zbulesës është një ndër më të çuditshmit në Testamentin e Ri. Toni i tij është shumë më dramatik dhe mistik, se sa librat e tjerë dhe ai ka qenë ndër të fundit që është pranuar. Por pritja fillestare që iu bë atij nga Etërit e Kishës ishte shumë entuziaste. Ai qe shkruar nga dikush që e quan veten Gjoni, dhe fillimisht nuk kish dyshime që ishte apostulli Gjon, biri i Zebedee. Në fillim të shekullit 3, u ngritën dyshime që mund të kish qenë një tjetër Gjon, apo edhe një falsifikim prej një heretiku të quajtur Cerinthus, por libri gjithësesi u afirmua nga Sinoda e Hipos, si dhe nga Shën Zheromi dhe Shën Augustini në shekullin 5.

Fjala greke për Zbulesën është “apokalips” dhe libri i zbulesës shihet shpesh si libri i profecisë së fundit të botës. Por në fakt, studiuesit modernë të Biblës besojnë se autori mundet që thjesht të ketë përshkruar fundin e botës së atij vetë. Libri u shkrua menjëherë pasi ushtarët romakë kishin shtypur një revoltë të armatosur të hebrenjve në vitin 70, duke e lënë Jeruzalemin në rrënoja dhe tempullin e madh të shkrumbuar. Zbulimi mund të interpretohet si një trakt antiromak për të frymëzuar ndjekësit e Jezusit në kohëra të vështira.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments