6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home RETROSPEKTIVË Pamje nga ajo se si “asfaltoheshin” udhët në Shqipërinë e vitit 1916!!

Pamje nga ajo se si “asfaltoheshin” udhët në Shqipërinë e vitit 1916!!

Dihet se si asfaltohen udhët në ditët moderne,megjithëse tek ne nuk është se shtrohen me asfaltin me asfaltin ma kualitativ ,ato duken mirë dhe janë më të përshtatshme për udhëtim.

Por në çfarë gjendje ishin udhët tona në fillim shekulli të kaluar dhe si shtroheshin ato na tregon kjo fotografi ,për të cilën faqja “Kalendari Enciklopedik Shqiptar” pretendon se ëshë :”Asfaltimi” i nje rruge ne Shqiperi ne 1916!

Edhe nëse nuk është e saktë megjithatë është një fotoe viteve të hershme të shtetit shqiptar e cila është interesante dhe informuese për situatën dhe rrethanat e dikurshme në trojet shqiptare.

//Xh.Arifi/Proinformacion.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet antibiotiku që vret super bakterin

Dy lloje të kërpudhave kundër të cilave super bakteret kanë asnjë shans janë zbuluar në një minierë toksike në shtetin federal amerikan...

Mënyra shtëpiake shërimi që funksionojnë me të vërtetë kur ftoheni

Një ftoje e pakëndshme nuk është e pazakontë për këtë kohë të vitit. Njerëzit në rrjete sociale e kanë...

Një ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit

Një ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit Ilaçi i...

Pesë gjëra që mund të sigurojnë një gjumë të mirë dhe të rehatshëm

Gjumi është një aspekt i rëndësishëm i funksionimit të përditshëm, i cili ndihmon në mbajtjen e trupit të shëndetshëm. Gjithashtu mban shëndetin...

Recent Comments