6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Kur Ilirët i vendosnin emra tokave Italiane

Kur Ilirët i vendosnin emra tokave Italiane

Dauni/ose Dhauni. I biri i Lykaonit dhe vëlla i Iapigut e Peuketit. Të tre vëllezërit kapërcyen detin, erdhën nga Iliria dhe u vendosën në Apulia (shënim: sot, Pulia), të cilën e ndanë në tre pjesë, të cilave u dhanë emrat e tyre.

Titulli: A classical dictionary of biography [&c.]., (fourth and revised edition)
Autori: Sir William Smith
Botues: John Murray, Albemarle Street, London: 1858

Foto: artefakt ilir, Daunia, Itali e sotme

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments