6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KURIOZITETE 35 fakte që nuk i dinit (Video)

35 fakte që nuk i dinit (Video)

Një tërmet në indonezi filloi në 1839 dhe zgjati plot 32 vjet.
Arriti kulmin në 1861 me një magnitudë rreth 8.5. Tërmeti u shkaktua nga lëvizja e ngadaltë e pllakave tektonike poshtë ishullit.
Studiuesit zbuluan se tërmeti ishte ndërtuar për një kohë të gjatë. Pasi studiuan koralet e zonës, ata zbuluan se ato ishin ekspozuar periodikisht ndaj ajrit. Kjo për shkak të lëvizjeve graduale të tokës lart dhe poshtë të shkaktuara nga tërmeti.

Fakte Interesante

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments