6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Sa shtepi shqiptare ka patur Sanxhaku i Pazarit te Ri (Novi Pazar)...

Sa shtepi shqiptare ka patur Sanxhaku i Pazarit te Ri (Novi Pazar) në vitin 1910?

Të gjitha të dhënat historike duke përfshirë fotografitë tregojnë qartë e pa dyshim se ai që sot quhet Novi Pazar dhe gjendet në territorin e Serbisë së sotme,ka qenë vendbanim exkluziv shqiptar si shumë vende e krahina të tjera në Ballkan,por të cilat janë shkombtarizuar,në këtë rast sllavizuar!

këtë e dëshmon edhe shkrimi i vititi 1910 në gazeten në edicionin frangjisht “Journal de Salonique”.

Ne kete gazete te vitit 1910 jipen keto te dhena.
Shkruan Qaz Rudi

Kazaja e Pazarit te Ri (Novi Pazar) kishte 81 fshatra dhe 896 familje.
Sjenica 1 fshat dhe 505 familje.Akova (Bijelo Polje) 47 fshatra dhe 1266 familje.
Kolashini 27 fshatra dhe 757 familje.

Marre nga Arkivi Kombetar i Frances

/Xh.A./proinformacion.com/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments