6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Disa nga krerët e Mirditës në nisje për mbrojtjen e Hotit, Grudës,...

Disa nga krerët e Mirditës në nisje për mbrojtjen e Hotit, Grudës, Plavës e Gucisë nga forcat malazeze

Disa nga krerët e Mirditës në nisje për mbrojtjen e Hotit, Grudës, Plavës e Gucisë nga forcat malazeze. Fotografuar në Shkodër nga Pjetër Marubi në vitin 1880.

Sipas dokumenteve të kohës, në frontin malazez, shkuan mbi 2000 burra nga 12 bajrakët e Mirditës.

Shumë mirditas dhanë jetën në mbrojtje të tokave shqiptare. Kontributi i tyre ishte përcaktues në këtë ngjarje të rëndësishme të kohës, e cila u është përcjell brezave edhe permes folklorit.

“Të mos kenke kjo Mirdita,
që me ja ndalun aty hovin,
si zanat pushkën që e ka,
edhe n’Shkodër pat me hi,
me u ba krajl edhe n’Shqipni”

Ndërsa at Gjergj Fishta në “Lahutën e Malësisë” do të shkruante:

“…bajrakët, qi ka Mirdita,
M’ krep t’ Rragamit neper prita
Kan zanë vend, nja trimi rrfeja:
N’za n’ Shqypni kta për kah feja:
T’ let kah kama e t’shpejtë kah dora,
Thonë, se kurr s’ u a sht ligun Ora.
N’ at log Zanash u ka pri,
Nji i Gjo’Markajsh, djalë zotni,
Kaluer atit pullali,
Si hyll drite n’ at Shqypni:
Prenk Bibë Doda aj emni i ti…”

Sipas at Gjergj Fishtës, në frontin malazez ishin 3000 mirditas.

Në disa dokumente të kohës, botuar në revistën “Leka” në përvjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, ndër të tjera thuhet:

– N/Konsullata Austro-Hungareze në Tivar, dt. 12.5.1880.

“Malsorët tash për tash mbajnë fortesën e Tuzit, që do ta kishin malazezët, por këta janë tërhequr në Podgoricë. Malsorët presin me padurim mirditasit për të sulmuar malazezët, sëbashku me shqiptarët e tjerë të Gucisë, Pejës e Gjakovës”.

– N/Konsullata Austro-Hungareze në Tivar, dt. 01.07.1880.

“Sipas lajmeve të ardhura nga Ulqini, do jenë mbledhë 4000 Mirditas e Malësorë të gjithë të armatosur me martina, dhe çeta çeta janë përhapur nga Ulqini deri në malin e Mozhurit”.

– N/Konsullata Austro-Hungareze në Tivar, dt. 04.07.1880.

“Ka disa ditë që komanda me e lartë e Lidhjes Shqiptare i është besuar Preng Bib Dodës, kreut të Mirditasve”.

Mirditasit, ndër shekuj kanë qënë pushkëmbushur për Atdhe!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments