6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KURIOZITETE Si ndikuan ndryshimet klimatike në zhdukjen e llojeve të tjera të njerëzve?

Si ndikuan ndryshimet klimatike në zhdukjen e llojeve të tjera të njerëzve?

Shkenca ka zbuluar se ne nuk ishim i vetmi lloj i Homo Sapiensit që udhëtonte në tokë rreth 2 milion vjet më parë. Këto homininis jetonin në habitate të vështira.

Pavarësisht se ata mund të kenë pasur arritje tjera si kontrolli i zjarrit, krijimi i veshjeve apo krijimi i mjeteve të gurit, të vetmit që mbijetuam ishim ne të llojit Homo Spaienc.

Studiuesit kërkimorë sugjerojnë se aftësia teknologjike e zhvilluar tek speciet e sotme, apo dietat e mira, apo fakti që ishin vrapues më të mirë, kanë kontribuar në vazhdimësinë e llojit tonë.

Ndërkohë që disa të tjerë i mëshojnë idesë se këto lloj homininis nuk janë zhdukur totalisht, përkundrazi janë shkrirë totalisht me genet tona falë riprodhimit.

Gjithashtu është hipotezuar se ndryshimi klimatik ka luajtur rol në zhdukjen e tyre. Dhe i tillë hipotezim është mbështetur nga shkencëtarë në Itali, Mbretëri të Bashkuar dhe Brazil,

Dhe autorët e këtij studimi sugjerojnë që njerëzimi të hapë sytë ndaj ndryshimeve klimatike që po ndodhin sot. Kjo shërben si paralajmërim.

“Edhe vetë krijesa më e fuqishme e mbretërisë së kafshëve, pra njeriu, nuk i shpëton dot ndryshimit klimatik kur bëhet ekstrem. Njerëzit duhet të kenë parasysh këtë, marrë shkas nga çfarë po ndodh”, ka thënë paleontologjisti italian i Universitetit të Napolit, Paskuale Raia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments