6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Ushtarët myslimanë që luftonin për Hitlerin duke falur namaz (Video)

Ushtarët myslimanë që luftonin për Hitlerin duke falur namaz (Video)

Në shkurt të  vitit 1943 Hajnrih Himleri (shefi i SS-ve) miratoi formimin e një divisioni të armatosur SS të përbërë nga vullnetarë myslimanë boshnjakë.

Muslimanët gjithashtu përbënin shumicën e divizioneve të tjera të SS, duke përfshirë  divizionet 13 Waffen-SS Hanxhar dhe 23 Waffen-SS Kama.

Hitleri  i kërkoi mikut të tij arab mysliman, myftiut Al Husseini, të rekrutonte muslimanë nga mbarë bota për të luftuar për nazistët.

Hitleri dhe Himmler  urdhëruan që ushtarëve myslimanët u jepej ushqim hallall, të lejoheshin të faleshin nuk duhet të detyrohen të pijnë alkool.

Ata gjithashtu këshilluan që kushdo që fyente Islamin apo myslimanët do të dënohej rëndë.

Për më shumë shikoni videon:

https://youtu.be/WriLosRYgPo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet antibiotiku që vret super bakterin

Dy lloje të kërpudhave kundër të cilave super bakteret kanë asnjë shans janë zbuluar në një minierë toksike në shtetin federal amerikan...

Mënyra shtëpiake shërimi që funksionojnë me të vërtetë kur ftoheni

Një ftoje e pakëndshme nuk është e pazakontë për këtë kohë të vitit. Njerëzit në rrjete sociale e kanë...

Një ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit

Një ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit Ilaçi i...

Pesë gjëra që mund të sigurojnë një gjumë të mirë dhe të rehatshëm

Gjumi është një aspekt i rëndësishëm i funksionimit të përditshëm, i cili ndihmon në mbajtjen e trupit të shëndetshëm. Gjithashtu mban shëndetin...

Recent Comments