6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home KURIOZITETE Korrik 2021, muaji më i nxehtë në historinë e planetit, ekspertët të...

Korrik 2021, muaji më i nxehtë në historinë e planetit, ekspertët të shqetësuar: Është tejkaluar çdo rekord

Korriku 2021 është konsideruar si muaji më i nxehtë në historinë e planetit që kur temperaturat globale filluan të regjistrohen, 142 vjet më parë.

Rekordi historik u njoftua të premten nga Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA), duke vënë në dukje se pasojat e tmerrshme të ndryshimit të klimës.

Ndr Klima 696x392

“Korriku është zakonisht muaji më i nxehtë i vitit në botë, por korriku 2021 tejkaloi të gjithë ata të mëparshëm dhe arriti të bëhet dhe muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë. Ky rekord i ri negativ po shton rrjedhën gjithnjë e më të përkeqësuar të ndryshimeve klimatike në botë,” tha shefi i NOAA Rick Spinrand në një deklaratë.

Gjetjet vijnë vetëm disa ditë pasi Kombet e Bashkuara publikuan një raport të gjatë ndërkombëtar të klimës që dokumentonte efektet ekstreme të ngrohjes globale që tashmë po ndihen në të gjithë botën.

Mërkuri theu çdo rekord të mëparshëm në Azi. Ajo u ndoqën nga Amerika Veriore dhe Jugore, Afrika dhe Australia. Shumë pjesë të Shteteve të Bashkuara perëndimore gjithashtu kishin probleme serioze për shkak të nxehtësisë.

Por “makthi” i nxehtë nuk përfundon këtu. Vetëm pak ditë para njoftimit zyrtar të NOAA, zhiva në Sicili u ngjit në 48.8 gradë Celsius.

“Planeti po bie kambanën e alarmit për ndryshimin e klimës,” tha meteorologu dhe eksperti i klimës i CBS News, Jeff Berardelli. “Ne do të vazhdojmë të tejkalojmë sistematikisht rekordet e mëparshme dhe të arrijmë nivele të reja,  për sa kohë që planeti të nxehet,” vazhdoi ai .

Ndër gjetjet e fundit nga raporti, shkencëtarët zbuluan se akulli arktik u zvogëlua me 18.8% muajin e kaluar, ose 1.14 milion kilometra katrorë, dhe humbja mesatare ditore ishte 36.800 milje katrore. Kjo është përqindja e katërt më e ulët në 43 vitet e fundit.

Auto 08klima11510126789

Në fakt, ciklonet tropikale që u shkaktuan tejkaluan nivelet normale për sezonin, sipas hulumtimit përkatës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments