6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home RETROSPEKTIVË Video o rrallë e Sanxhakut: Koha kur aty jetonin vetëm shqiptarët me...

Video o rrallë e Sanxhakut: Koha kur aty jetonin vetëm shqiptarët me plisa e veshje kombëtare

Në video e vitit 1904 shihen të gjithë banorët me “plisa” dhe veshje tipike shqiptare në qytetin e Pazarit të Ri.

Sot të gjithë banorët e këtyre trevavë kanë harruar gjuhën shqipe dhe janë asimilu në boshnjak.

Sot është e dhimbëshme të shohesh një popull të tërë i cili iu është nënshtru një politike të egër asimiluese nga serbët për një shekull dhe sot duke u përvetësu nga politika turke duke i njohur si mysliman boshnjak.

Më poshtë shikoni videon:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments