6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Pesë varrimet e Naim Frashërit!

Pesë varrimet e Naim Frashërit!

Pesë varrimet e Naim Frashërit!

Varrimi i parë, 20 tetor 1900 ne varrezat “MerdivenKoj” në Stamboll!
-Varrimi i dytë, 3 qershor 1937!
Mbreti Zog solli në Shqipëri eshtrat e Naim Frashërit (1937)!
Varrimi i tretë, 9 prill 1940!

Jakomoni, mëkëmbësi i Mbretit Viktor Emanueli III për Shqipërinë, i vendos eshtrat e Naim Frashërit në një varr monumental (1940)!
-Varrimi i katërt, 20 prill 1950!
Me rastin e 50-vjetorit të vdekjes së poetit u bë në qendër të Tiranës varrimi i katërt i poetit.

-Varrimi i pestë, 10 qershor 1978!
Rivarrosen eshtrat e vëllezërve Frashëri (1978)!

Fotografia i perket varrimit te 3-të (9 prill 1940).
Tre balila (fëmijë të organizatës fashiste) qëndrojnë rojë në varrin e poetit Frashëri! /MekuliPress.com/ 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments