6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KËSHILLA Kanceri i zorrëve së shpejti do të mund të kurohet përmes një...

Kanceri i zorrëve së shpejti do të mund të kurohet përmes një kombinimi ilaçesh

Njerëzve që përballen me një kërcënim me vdekje nga kanceri i zorrëve së shpejti do t’u jepet një shpresë e re, falë një kombinimi të ilaçeve që do të ofrohet nga “Natoinal Health Service” (NHS).

Kombinimi i ilaçeve është miratuar për përdorim në pacientët me kancer të zorrëve, tumoret e të cilëve janë përhapur në pjesë të tjera të trupit dhe nuk i përgjigjen kimioterapisë, afërsisht 800 njerëz çdo vit.

Më parë nuk kishte asnjë mundësi për këta pacientë. Tumoret e tyre bartin një mutacion të rrallë gjenetik të quajtur MSI-H, i cili shkakton përhapjen e tij me shpejtësi, duke e bërë të pamundur kontrollin me kimioterapi, shkruan Dailymail, përcjell Klankosova.tv

“Kimioterapia nuk është e mjaftueshme për të ndaluar përhapjen e kancerit. Për shumicën e pacientëve me MSI-H, është një dënim me vdekje”, ka thënë Bridgeëater., onkologu konsulent në Spitalin “University College” në Londër.

Por vitet e fundit specialistët u bënë gjithnjë e më shpresëplotë se një kombinim i barnave ishte çelësi për të luftuar sëmundjen.

Provat në mbarë botën të kryera nga prodhuesi amerikan i barnave “Bristol Myers Squibb” zbuluan se përshkrimi i barnave nivolumab dhe ipilimumab dhanë rezultate shumë pozitive.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments