6.1 C
Pristina
Sunday, October 17, 2021
Home KURIOZITETE Fakte që të gjithë i besonin por që dolën të ishin false

Fakte që të gjithë i besonin por që dolën të ishin false

Në botën e lajmeve të rreme, është e vështirë t’i besosh informacionit që shohim në internet. Edhe burimet më të mëdha dhe më të besueshme në internet ndonjëherë mund të botojnë informacione të gabuara. 

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të kontrolloni gjithçka që lexoni. Shumë burime të internetit tashmë po ndihmojnë përdoruesit e tyre të tregojnë të vërtetën nga “fakes”, për shembull, Facebook po përpiqet të shtyjë informacionin e verifikuar në majë të kërkimit dhe po përmirëson vazhdimisht algoritmet e kontrollit të fakteve.

Merrni çdo informacion që lexoni në mënyrë kritike dhe të mos i besoni ndonjë titulli të madh. 

Miti 1. Ju nuk mund të parkoni në rrugët e Japonisë

Përdoruesve të internetit u pëlqen të thonë se rrugët japoneze duken kaq të shkëlqyera në foto, sepse nuk ka makina. Është pjesërisht e vërtetë, por jo plotësisht. Sipas ligjit të parkimit japonez të vitit 1957, parkimi në rrugë është i ndaluar. Sidoqoftë, disa rrugë kanë shenja që lejojnë parkimin. Pra, ka makina në rrugët japoneze.

Një tjetër fakt interesant: para se të blini një makinë, një person në Japoni duhet t’u provojë autoriteteve se kanë një vend ku do të lënë makinën. Ata duhet të blejnë ose marrin me qira një vend parkimi që mund të kushtojë sa një apartament i vogël.

Miti 2. Fëmijët e lindur në një aeroplan mund të fluturojnë nëpër botë falas

Në të vërtetë, kjo është një pyetje mjaft e komplikuar, sepse vende të ndryshme kanë ligje të ndryshme në lidhje me këtë.

Në përgjithësi, çdo fëmijë mund të ketë 2 lloje të shtetësisë, dhe kjo vlen edhe për ata që lindin në aeroplanë: e drejta e tokës dhe e drejta e gjakut. Me fjalë të tjera, ata mund të jenë shtetas nga i njëjti vend me të paktën një nga prindërit e tyre, ose të jenë të lidhur me vendin ku kanë lindur. Këtu bëhet e ndërlikuar, pasi vendet kanë legjislacion të ndryshëm në lidhje me këtë çështje, fëmija mund të jetë një qytetar i vendit që zotëron aeroplanin, ose ku aeroplani ulet, ose hapësirën ajrore ku ishte gjatë tranzitit …

Disa njerëz mendojnë se linjat ajrore që kishin fëmijë të lindur në aeroplanët e tyre u japin atyre të drejtën të fluturojnë falas. Por kjo nuk është domosdoshmërisht e vërtetë . Ekzistojnë vetëm disa linja ajrore afrikane dhe aziatike që u dhanë fëmijëve të lindur në ajër të drejtën të fluturojnë falas gjatë gjithë jetës së tyre. Të tjerët zakonisht e lejojnë atë para moshës 21 vjeç, ose u japin atyre disa udhëtime.

Miti 3. Mali i qenve

Përdoruesit e internetit u argëtuan nga mali që ngjante shumë me një qen. Por është një foto e redaktuar dhe autori e postoi atë në rrjetet e tij sociale. Origjinali duket mjaft i zakonshëm.

Miti 4. Kalaja mbi shkëmb

Fatkeqësisht, kjo kështjellë e bukur në të cilën shumë njerëz do të dëshironin të qëndronin është e rremë. Ky shkëmb është në Parkun Kombëtar Phang Nga në Tajlandë dhe kalaja është në Gjermani.

Miti 5. Lion Lion kërpudha me madhësinë e një njeriu

https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-0&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X2hvcml6b25fdHdlZXRfZW1iZWRfOTU1NSI6eyJidWNrZXQiOiJodGUiLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3NwYWNlX2NhcmQiOnsiYnVja2V0Ijoib2ZmIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH19&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1360586394574462982&lang=en&origin=https%3A%2F%2Fgotanews.tv%2Ffakte-qe-te-gjithe-i-besonin-por-qe-dolen-te-ishin-false%2F&sessionId=00fd57a260370e89b10b24b0093b1a7efd59a224&theme=light&widgetsVersion=1890d59c%3A1627936082797&width=550px

Kërpudha e luanit të luanit rritet në një kënetë. Në shkurt 2021, kjo kërpudhë u bë tepër popullore dhe këto kërpudha ekzistojnë. Ato zakonisht rriten në pemë në Amerikën e Veriut, Evropë dhe Azi. Por edhe pse mund të rritet në madhësinë e një topi futbolli, nuk mund të rritet aq shumë sa tregon fotoja më sipër.

Miti 6. Duhen 7 vjet që çamçakëzi të tretet në stomak

Kur ishim fëmijë, ne besonim se nëse gëlltisim çamçakëz, ajo do të ishte në stomakun tonë për 7 vjet. Kjo është ajo që disa nëna ende u thonë fëmijëve të tyre për t’i parandaluar ata nga përtypja e çamçakëzit dhe gëlltitja e saj. Sigurisht, është një mit.

Çamçakëzi përbëhet nga polimere natyralë ose sintetikë, gome, aromë dhe ëmbëlsues. E vetmja gjë që stomaku nuk mund të tretet është baza e mishit të dhëmbëve. Por kjo nuk do të thotë se thjesht do të mbetet në stomak përgjithmonë, thjesht do të largohet nga trupi ashtu si bën gjithçka tjetër.

Miti 7. Pema e elefantit

Edhe pse është redaktuar qartë, dikush përsëri e besoi atë. Në të vërtetë, është një kopsht në qytetin e Prishtinës dhe kjo nuk është ajo që duket në të vërtetë vendi.

Miti 8. Kameleoni që ndryshon ngjyrat ndërsa bashkohet me lapsat shumëngjyrësh

https://www.tiktok.com/embed/v2/6894779869192867078?lang=en-US

Në fund të vitit 2020, një video me një kameleon të bukur duke iu ngjitur lapsave me ngjyra u bë një hit i madh në internet. Postimi kishte gati 1.5 milion pëlqime. Por ishte false. Videoja u shfaq për herë të parë në Instagram në qershor 2020 dhe autori thotë se ata e bënë atë në kompjuter.

Shumë njerëz besojnë se kameleonët ndryshojnë ngjyrën në varësi të mjedisit përreth, por nuk është e vërtetë. Në fakt, është gjendja shpirtërore që përcakton ngjyrën: kjo është mënyra e një kameleoni për të komunikuar me botën.

Miti 9. Gjirafat duke u argëtuar në një park

https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-1&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X2hvcml6b25fdHdlZXRfZW1iZWRfOTU1NSI6eyJidWNrZXQiOiJodGUiLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3NwYWNlX2NhcmQiOnsiYnVja2V0Ijoib2ZmIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH19&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1312502855819902976&lang=en&origin=https%3A%2F%2Fgotanews.tv%2Ffakte-qe-te-gjithe-i-besonin-por-qe-dolen-te-ishin-false%2F&sessionId=00fd57a260370e89b10b24b0093b1a7efd59a224&theme=light&widgetsVersion=1890d59c%3A1627936082797&width=550px

Tetorin e kaluar, një postim me një video ku gjirafat fëmijë vrapojnë rreth një parku u bë virale. Kishte mijëra retweet dhe pëlqime. Por videoja ishte false.https://www.instagram.com/p/CDol1T4l4Fz/embed/captioned/?cr=1&v=13&wp=500&rd=https%3A%2F%2Fgotanews.tv&rp=%2Ffakte-qe-te-gjithe-i-besonin-por-qe-dolen-te-ishin-false%2F#%7B%22ci%22%3A0%2C%22os%22%3A3427.300000011921%7D

Ajo u krijua nga artisti Vernon James Manlapaz dhe u botua në llogarinë e tij në Instagram në Gusht 2020. Ai ka shumë nga kjo përmbajtje në faqen e tij, si breshka fluturuese dhe qen gjigantë.

Miti 10. Oktapodi lëviz shumë shpejt

https://www.instagram.com/p/CDXSiR0Hi3f/embed/captioned/?cr=1&v=13&wp=500&rd=https%3A%2F%2Fgotanews.tv&rp=%2Ffakte-qe-te-gjithe-i-besonin-por-qe-dolen-te-ishin-false%2F#%7B%22ci%22%3A1%2C%22os%22%3A3437.9000000059605%7D

Në gusht të vitit të kaluar, një video u bë virale, një oktapod që lëvizte përgjatë plazhit me një shpejtësi të habitshme. Fatkeqësisht, oktapodi nuk ishte i vërtetë. Kafsha është krijuar nga një artist i efekteve vizuale nga Katari. Regjistrimi origjinal thotë se videoja nuk është asgjë më shumë se një animacion. Një video tjetër nga i njëjti përdorues e vërteton atë: ai tregon procesin e krijimit të oktapodit.

Miti 11. Kanalet e Venecias janë plot me flamingo

Ka një foto në internet me një kanal të Venecias që është plot me flamingo. Sigurisht, flamingot mund t’i gjesh në Itali, por padyshim jo ky numër dhe jo në këtë vend. Kjo foto është vepër e artistes Kristina Makeeva e cila ka thënë se kjo nuk është një fotografi e vërtetë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments