6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KËSHILLA Përdorimet e reja të kosit që nuk i keni ditur

Përdorimet e reja të kosit që nuk i keni ditur

Më poshtë janë 7 mënyra që tregojnë se ç’mund të bëjë kosi përtej tavolinës.

Ndërsa të gjithë i njohin vlerat ushqimore të kosit, jo të gjithë i dinë vlerat e tij në fushën e kozmetikës, shkruan ClassLife.

Përveç se ta hash, mëso më parë çfarë mrekullish mund të bëjë kosi në lëkurën e trupit dhe në flokë.

Më poshtë janë 7 mënyra që tregojnë se ç’mund të bëjë kosi përtej tavolinës.Reklamë

Hidratues për flokët

Kosi bën të mundur që flokët natyralë të shkëlqejnë, por edhe të jenë gjithmonë të butë. Ekspertët thonë gjithashtu se kosi mund të pastrojë deri në thellësi edhe skalpin dhe të ndihmojë në të njëjtën kohë edhe në luftën kundër rënies. Vetëm kosin natyral përdore çdo javë si balsam pasi t’i kesh larë flokët, mbaje për disa minuta dhe pastaj shpëlaje normalisht.

Për dhëmbë të bardhë

Vendos pak kos në dhëmbë çdo ditë dhe mbaje për disa minuta. Pas pak javësh, do të vëresh diferencën në bardhësinë e dhëmbëve.Një scrub për trupinPërzje kosin me pak tërshërë ose sheqer dhe bëj një scrub natyral.

Për djegiet nga dielli

Kosi natyral është mjaft i pasur me zink, i cili ndihmon në kurimin e shpejtë të djegieve të diellit. Vetëm kos natyral, pa asnjë përzierje tjetër në të gjithë pjesën e djegur të lëkurës dhe jo vetëm që do të ulë temperaturën dhe do të sigurojë freski brenda 20 minutave, por edhe do të ndihmojë që djegia të shërohet shumë shpejt.

Maskë për fytyrën

Kosi është një ushqyes mjaft i mirë për çdo lloj lëkure. Maskat me kos, të paktën për 10 minuta, janë ndër më të këshilluarat në botën e kozmetikës. Me çdo lloj përzierje, kosi është është një hidratues i shkëlqyer. Përzieje me mjaltë, me vezë, me portokall etj. dhe rezultatet do të jenë të shkëlqyera.

Scrub për këmbët

Përzje një gjysmë filxhani arra të grira (ose edhe drithëra të tjera gruri apo sheqer) me gati një filxhan kos. Përzieje masën dhe përdore për lëkurën e këmbëve. Do të jetë një pastrim shumë i mirë, por edhe do ta ushqejë shumë lëkurën (yndyra natyrale e arrave është është një zbutës shumë i mirë.)

Duar të buta

Dimri është stina gjatë së cilës lëkura e duarve bëhet e ashpër dhe shpeshherë krijon edhe çarje. Shto një lugë gjelle mjaltë në një gjysmë filxhani me kos dhe me këtë masë lyej duart. Mjalti është një ushqyes natyral shumë i mirë, kështu që do të të ndihmojë që lëkurës t’i kthehet lagështira. Përzierja me kos i jep më shumë butësi lëkurës dhe e mban atë gjithmonë të hidratuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments