6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KURIOZITETE Bombat bërthamore mund të shkaktojnë stuhi gjeomagnetike

Bombat bërthamore mund të shkaktojnë stuhi gjeomagnetike

Një shpërthim bërthamor në lartësi të madhe mund të trondisë fushën magnetike të Tokës, sipas hulumtimit të ri të udhëhequr nga Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS). Do të shkaktonte stuhi gjeomagnetike veçanërisht të trazuara dhe të papritura: fenomeni tashmë ka ndodhur në vitet 1960, në kuadrin e testeve bërthamore në atmosferë të kryera pikërisht nga Shtetet e Bashkuara.

Siç kanë qenë në gjendje të verifikojnë studiuesit pas analizimit të rasteve të ndryshme, bómbat bërthamore aktivizojnë një fenomen të quajtur impuls elektromagnetik (EMP), një shpërthim i fortë rrezatimi që mund të jonizojë atmosferën dhe të spërkasë tokën me grimca dytësore të ngjashme me rrezet kozmike.

Rreth viteve 1960, fuqitë e asaj kohe filluan një seri testesh të ndryshme bërthamore. Për shembull, më 9 korrik 1962, ushtria amerikane shpërtheu një kokë termonukleare mbi Oqeanin Paqësor, duke gjeneruar një fenomen që tronditi të gjithë atë rajon të globit.

Mijëra dëshmitarë raportuan aurora në qiell: ato nuk ishin ngjarje natyrore, por “aurora bërthamore” të vërteta të prodhuara nga ndikimi i shpërthimit. Radiot u çmendën, dritat e rrugës u fikën dhe alarmet ranë. Në fund të fundit, çdo pajisje elektrike ndjeu fuqinë e pulsit elektromagnetik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments