6.1 C
Pristina
Sunday, October 17, 2021
Home KURIOZITETE 6 video-lojëra që na ndryshuan jetën kur ishim të vegjël

6 video-lojëra që na ndryshuan jetën kur ishim të vegjël

Fëmijët e vegjël këto ditë shpesh akuzohen se kalojnë shumë kohë në telefonin e tyre ose në kompjuterin e tyre duke luajtur lojëra ose duke qëndruar nëpër media sociale, por le të jemi realistë, të gjithë e kemi bërë atë kur ishim fëmijë. 

Pra, le të futemi në botën e nostalgjisë për pak dhe të flasim për lojërat që ndryshuan jetën tuaj edhe nëse nuk jeni lojtar.

1. Sims

Le të fillojmë me këtë sepse jam shumë i sigurt se të gjithë luajtën të paktën një version të The Sims në vitet 2000. Ëhtë e vështirë të përcaktohet saktësisht se çfarë ishte kaq tërheqëse për kalimin e orëve në ndërtimin e një shtëpie, dekorimin e saj, krijimin e personazheve dhe shikimin e tyre duke jetuar një jetë relativisht të zakonshme dhe të mërzitshme, por të gjithë e bëmë. Ne mund t’i bënim ata personazhe të bënin gjithçka që dëshironim, ne gjithashtu mund të ndërtonim shtëpinë e ëndrrave tona pa marrë parasysh sa e çmendur mund të dukej. Dhe do gënjenim nëse do të thonim se kurrë nuk i kemi ngatërruar gjërat me qëllim vetëm për të parë se çfarë do të ndodhte. Si përshembull, keni hequr dyshemetë vetëm për t’i parë ata në panik, ose keni fshirë derën në dhomë, ose keni hequr daljen nga një pishinë vetëm për të parë se çfarë do të bënte Sims.

Sims |  6 lojëra që ju ndryshuan jetën, edhe nëse nuk jeni lojtarë |  Zestradar
2. Super Mario Bros.

Kjo lojë ka ekzistuar që nga viti 1985, kështu që ka gjenerata të shumta që e kanë luajtur atë dhe e kanë dashur absolutisht. Ne të gjithë e dimë mënyrën e lojës dhe pasi ajo të fillojë të luajë në kokën tuaj është e pamundur ta rregulloni atë, ju thjesht kaloni orë, nëse jo ditë. Thjesht ka diçka tepër të kënaqshme për të kontrolluar një njeri të vogël duke kërcyer nëpër blloqe, duke u përpjekur të shkosh në kështjellë, të luftosh dragoin dhe të shpëtosh Princeshën Peach. Dhe të gjithë kishim një të preferuar. Kush ishte për ju, Mario apo Luigi?

3.Mario Kart

Mario Kart është si një vazhdim i ekskluzivitetit të Mario Bros por për ata që preferojnë lojëra garash. A i mbani mend orët që keni kaluar në përpjekje për të mposhtur miqtë tuaj në këtë lojë? A jam vetëm unë apo ishte ajo lojë absolutisht joreale në drejtim të simulimit të ngasjes? Fjalë për fjalë duket më e vështirë të ngasësh një kart në atë lojë sesa të ngresh një makinë në jetën reale. 

Mario Kart |  6 lojëra që ju ndryshuan jetën, edhe nëse nuk jeni lojtarë |  Zestradar
4. Sonic The Hedgehog

Sonic është një tjetër lojë legjendare, si Mario Bros. Dallimi është se ju nuk po shpëtoni një princeshë, por ju jeni duke luftuar Doctor Robotnik. Por loja funksionon njësoj, ju hidheni nëpër rrathë, vazhdimisht shkoni në një drejtim dhe mund të shpejtonit rrugën tuaj nëpër kurthe për të arritur në nivelin tjetër. A i mbani mend nivelet e ujit? Këto ishin më të këqijat, por ne vetëm vazhduam të luanim. Gjëja më interesante për këtë është se ndryshe nga Mario Bros ju mund të luani me miqtë tuaj, ata thjesht mund të vraponin përkrah jush si Tails.

5. Pokemoni i Kuq dhe Blu

Pokemon është një fenomen kaq i çuditshëm sa është e vështirë të besohet se gjithçka filloi me një lojë në 1998 për Gameboy. Nëse do të ishit fëmijë në atë kohë do të mbani mend se nuk kishte asnjë ndryshim mes Pokemonit të kuq dhe Pokemonit blu përveç disa Pokemonëve ekskluzivë që do të ishin në dispozicion vetëm në njërën ose tjetrën. Kush e dinte që kjo lojë do të vazhdonte më tej për t’u bërë një ekskluzivitet jashtëzakonisht i suksesshëm që përfshinte filma, shfaqje televizive, lojëra me letra, mallra dhe një Pokemon Go që është ende popullor në të gjithë botën edhe në ditët e sotme. Është çmenduri! Por ju e dini që duhet t’i kapni të gjithë.

Pokemon Kuq dhe Blu |  6 lojëra që ju ndryshuan jetën, edhe nëse nuk jeni lojtarë |  Zestradar
6. Mortal Kombat

Viti ishte 1992 dhe qëllimi ishte dhuna jopologetike, ose të paktën kështu mendonin prindërit. Dhe ndërsa kishte shumë dhunë dhe luftime grafike në lojë, ajo kishte të bënte gjithashtu me argëtimin, memorizimin e thyerjes së butonave të renditura për lëvizjet më të mira dhe bashkimin me miqtë tuaj për të bërë turne luftimi në Mortal Kombat dhe për t’u bërë kampion. Çfarë nuk të pëlqen? Pyesni çdo djalë që është rritur në vitet ’90 dhe ai do t’ju tregojë se Mortal Kombat ishte gjëja më interesante që ndodhi në atë kohë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments