6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KURIOZITETE 11 truke të provuara dhe testuara për ata që mbajnë syze

11 truke të provuara dhe testuara për ata që mbajnë syze

Nëse mbani syze, i dini shumë mirë këto probleme: gjetja e kutisë së syzeve është e vështirë dhe mjegulla që mbulon syzet.

Ne provuam disa këshilla se si ta bëni më të lehtë jetën tuaj me spektakle.

Gjetja e syzeve në errësirë

Vendosni një vijë të hollë të bojës fluoreshente në kutinë tuaj të syzeve. Do të bëhet shumë më e lehtë për ta gjetur në një dhomë të errët.

Fshirja e xhamave

Pëlhura më e mirë për pastrimin e thatë të syzeve është mikrofibra. Nuk gërvisht xhamat dhe as grumbullon pluhur. Asnjëherë mos i fshini xhamat me pjesën e këmishës ose mëngën tuaj: ato do të lënë gërvishtje të vogla që do të krijojnë një shtresë për sytë tuaj.

Zëvendësimi i syzeve tuaja

Në rast urgjence, kur syzet tuaja nuk janë të disponueshme, mund të bëni pa to. Nëse jeni largpamës, përdorni smartphone-in tuaj për të parë detajet më qartë.

Larja e xhamave

Mos përdorni pastrues që përmbajnë alkool, uthull, amoniak ose zbardhues pasi këto substanca përkeqësojnë veshjen mbrojtëse të xhamave.

Parandalimi i syzeve nga mjegullimi

Mjegullimi është një nga problemet më të mëdha për ata që mbajnë syze. Për të ndaluar që lentet të bëhen të errëta me një ndryshim të temperaturës, vendosni paraprakisht sapun të lëngshëm ose të fortë.

Syzet nuk janë një rrip flokësh

Mos përdorni syzet tuaja si një rrip flokësh, skeleti do të humbasë formën e tij dhe do të fillojë të zgjerohet. Kur lani fytyrën dhe në situata të tjera kur nuk përdorni syzet, më mirë thjesht hiqini ato.

Riparimi i shpejtë i syzeve tuaja

Nëse i humbni vidat, mund të përdorni një kruajtëse dhëmbësh si zgjidhje të përkohshme. Lidhni skeletin dhe kufjen, futni kruajtëse dhëmbësh dhe prisni tepricën.

Skelete shumë të gjera ose shumë të ngushta

Nëse syzet vazhdojnë të rrëshqasin poshtë, mbajini pjesët e rrumbullakosura të skeleteve në ujë të nxehtë për disa minuta derisa plastika të bëhet pak më e butë. Pastaj përkulni skajet poshtë në mënyrë që ato të përshtaten më mirë me veshët tuaj. Nga ana tjetër, nëse syzet tuaja janë paksa të ngushta, mbajini skeletet në ujë të nxehtë dhe më pas provoni të përkulni skajet e rrumbullakosura për të ulur presionin.

Pjesët e hundës

Për të rregulluar pjesët e hundës, vendosni syzet në një sipërfaqe të barabartë për të parë se si duken në krahasim me njëra-tjetrën.

Forma e skeletit

Nëse keni sy me hapësirë ??të gjerë, zgjidhni syzet me një urë të trashë, kjo do të tërheqë vëmendjen në mes të fytyrës tuaj, duke i bërë sytë vizualisht më afër njëri-tjetrit. Nëse keni sy të vendosur afër, zgjidhni skelete me zbukurime në skajin e jashtëm. Në atë mënyrë, sytë tuaj do të duken larg njëri-tjetrit.

Për shoferët

Një këshillë për shoferët: mos i lini syzet tuaja plastike në rrezet e diellit. Duke u ngrohur, lentet mund të humbin formën ose edhe të hapen. Është më mirë të ruash syzet në dhomëzën e dorezave në një xhep të veçantë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments