6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home KURIOZITETE Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Por, sa zgjat ky përfitim?

Sipas hulumtimit të ri, mirëqenia me të cilën kthehemi nga pushimet fillon të zbehet brenda javës së parë.

Dhe dy javë më vonë do të ndihemi të lodhur si më parë pasi të kishim fikur kompjuterin dhe të kishim mbushur çantat.

Dr Jessica de Bloom, një studiuese e psikologjisë shëndetësore në Universitetin Radboud në Hollandë, mbajti një regjistër shëndetësor të 96 punonjësve Hollandezë përpara, gjatë pushimeve të tyre dhe gjatë disa javësh pasi ata u kthyen në punë.

Studimi ndoqi për shtatë javë një kontroll të pesë treguesve te punëtorët: gjendja e shëndetit, gjendja shpirtërore, tensioni, niveli i energjisë dhe kënaqësia.

Punonjësit, thotë studiuesi, u kthyen të freskuar. Por shumica e përfitimeve që ata bënë gjatë pushimit të tyre filluan të prishen gjatë javës së tyre të parë në zyrë.

“Shëndeti dhe mirëqenia e pjesëmarrësve u përmirësuan gjatë pushimeve,” thotë studiuesi.

“Sidoqoftë, brenda javës së parë të rifillimit të punës, shëndeti dhe mirëqenia ishin kthyer në nivelet mbizotëruese”.

Dhe efekti më jetëgjatë, niveli më i lartë i energjisë, ishte konsumuar plotësisht pas dy javësh.

Individët që morën pjesë në këtë studim kishin mesatarisht nëntë ditë pushim.

Meqenëse ka shumë pak studime në këtë fushë, nuk dihet nëse kohëzgjatja e pushimeve mund të ketë një ndikim të ndryshëm në kohëzgjatjen e mirëqenies së marrë.

As nuk dihet nëse vendi – një hotel, një shtëpi apo një çadër – ose mënyra se si udhëtojmë – me makinë, tren ose aeroplan – mund të ketë një efekt tjetër në shëndet.

ADVERTISEMENT

Ajo që studimet kanë treguar është se çdo ndërprerje nga rutina e jetës së përditshme, sado e vogël, mund të ofrojë përfitime të rëndësishme shëndetësore, kryesisht gjendjen emocionale të individit.

Studiuesit besojnë se ndoshta një faktor që lidhet drejtpërdrejt me kohëzgjatjen e mirëqenies së fituar me pushime është sasia e punës që na pret kur të kthehemi në zyrë.

Dhe ndoshta, thonë ata, nëse kjo akumulim i punës mund të shmanget, mirëqenia e pushimit mund të zgjatet.

“Zhdukja e shpejtë e përfitimeve të pushimeve është ndoshta disi demoralizuese,” Dr. Christian Jarrett, anëtar i Shoqatës Britanike të Psikologjisë dhe autor, ndër libra të tjerë, Udhëzuesi i Rough për Psikologjinë dhe Psikologjinë 30 Sekondëshe.

“Por për fat të mirë, kanë dalë studime që ofrojnë të dhëna se si t’i zgjasin këto përfitime dhe të shmangin zhdukjen e tyre të shpejtë.”

“Për shembull, ne mund të marrim një kohë specifike për t’u çlodhur sapo të kthehemi nga pushimet dhe padyshim që është më mirë të përpiqemi të shmangim një punë të madhe të prapambetur,” shton ai.

Por atëherë, nëse përfitimet zgjasin kaq pak, a ia vlen të shkoni me pushime?

“Ka shumë prova shkencore mbi përfitimet e të bërit pushime”, vëren Christian Jarrett.

“Njerëzit shpesh ndihen më të shëndetshëm kur kthehen nga pushimet. Dhe është treguar se pushimet rrisin kreativitetin,” i thotë psikologu BBC Mundo.

“Në planin afatgjatë, ka studime që tregojnë se njerëzit që bëjnë më shumë pushime priren të jetojnë më gjatë,” shton ai.

Përgjigja, thekson eksperti, është që njerëzit të dinë se çfarë është më e mira për veten e tyre. Dhe ndoshta bëni pushime më të shkurtra, por më të shumta.

“Nëse udhëtimet janë stresuese për një person, gjëja më e mirë për të bërë është të mendosh të qëndrosh në shtëpi ose afër shtëpisë”, thotë Dr. Jarrett.

“Por sigurisht që studimet zbulojnë se pushimi nga ‘zgjedha e përditshme’ është i rëndësishëm dhe na përfiton fizikisht dhe mendërisht.”

“Dhe meqenëse përfitimet, kur kthehemi në jetën tonë normale, duket se janë jetëshkurtra, kjo sugjeron që duhet të kemi më shumë pushime edhe nëse ato janë më të shkurtra, sesa vetëm një pushim më të gjatë”, thotë Christian Jarrett.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Letrat e pabotuara, si Alois Hitler e nxiti djalin e tij të bëhej përbindëshi që e njohin të gjithë

Figura e Adolf Hitlerit, vazhdon të mbetet një temë e rëndësishme e diskutimeve në mjedisin e sotëm akademik. Në fillim të këtij...

Figura e shtrembëruar e Ali Pashë Tepelenës në dramaturgjinë perëndimore

Refik Kadija Vdekja tragjike e Ali Pashë Tepelenës më 25 janar 1822 bëri jehonë në Evropë dhe nxiti interesin...

A duhet të bëhet doza e tretë e Pfizer, FDA del me rekomandim: Vetëm për personat e kësaj moshe

Një komitet i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave hodhi poshtë kërkesën e kompanisë Pfizer për të injektuar në masë një dozë...

Arkeologët rrugës për të gjetur një qytet antik të zhdukur në Meksikë

Gjurmë të fshehura të një qyteti të madh antik në Meksikë janë zbuluar pasi që LIDAR (Zbulimi me anë të laserit të...

Recent Comments