6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home KURIOZITETE Në Holandë apelohet që të vozitet më shpejt

Në Holandë apelohet që të vozitet më shpejt

Shpejtësia në rrugën kryesore është e kufizuar në 100 km/orë, por shoferët duket se e injorojnë këtë dhe shpesh ngasin 50-60 km/orë.

Ju e dini se si është me rregullat dhe fushatat e trafikut – ata që janë përgjegjës për sigurinë në trafik janë gjithmonë në kërkim për të përshtatur shpejtësinë me kushtet dhe kufizimet e rrugës dhe për të ngadalësuar.

Por në Holandë kanë probleme të ndryshme, kështu që do të fillojnë një fushatë për të mbajtur shoferët në një rrugë – më shpejt!

Fushata ka të bëjë me rrugën kryesore N34, e cila kalon krahinën Drenthe, në verilindje të vendit, ku shpejtësia është e kufizuar në 100 km/orë, por shoferët duket se e injorojnë dhe shpesh ngasin 50-60 km/orë.

Problemi lind pasi ndryshimet midis kufizimeve dhe shoferëve që ngasin nën kufizime dhe atyre që ngasin vetëm 50 km/orë janë shumë të mëdha dhe shpesh çojnë në frenim dhe parakalim të rrezikshëm.

Për të zgjidhur këto probleme do të ishte më e lehtë të ulet kufiri i shpejtësisë në 80 km/orë, por qeveria e kundërshton pasi shpejtësia më e ulët nuk korrespondon me llojin e rrugës, prandaj do të fillojë një fushatë në rrjetet sociale dhe do të shpërndahen broshura për të inkurajuar shoferët të jenë më të shpejtë.

Policia do të jetë më e pranishme gjatë rrugës, kështu që besohet se e gjithë kjo do të ndihmojë shoferët të shpejtojnë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Letrat e pabotuara, si Alois Hitler e nxiti djalin e tij të bëhej përbindëshi që e njohin të gjithë

Figura e Adolf Hitlerit, vazhdon të mbetet një temë e rëndësishme e diskutimeve në mjedisin e sotëm akademik. Në fillim të këtij...

Figura e shtrembëruar e Ali Pashë Tepelenës në dramaturgjinë perëndimore

Refik Kadija Vdekja tragjike e Ali Pashë Tepelenës më 25 janar 1822 bëri jehonë në Evropë dhe nxiti interesin...

A duhet të bëhet doza e tretë e Pfizer, FDA del me rekomandim: Vetëm për personat e kësaj moshe

Një komitet i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave hodhi poshtë kërkesën e kompanisë Pfizer për të injektuar në masë një dozë...

Arkeologët rrugës për të gjetur një qytet antik të zhdukur në Meksikë

Gjurmë të fshehura të një qyteti të madh antik në Meksikë janë zbuluar pasi që LIDAR (Zbulimi me anë të laserit të...

Recent Comments