6.1 C
Pristina
Tuesday, July 27, 2021
Home KËSHILLA Një efekt anësor kryesor i ngrënies së vezëve të ziera, thonë ekspertët

Një efekt anësor kryesor i ngrënies së vezëve të ziera, thonë ekspertët

Një vezë e zier shumë mund të jetë një burim i mirë i proteinave që largon urinë, por “dieta e re e vezëve të ziera” i çon gjërat shumë larg. Kjo është ajo që dy dietologë besojnë, pasi thuhet se një trend i ri kufizues i humbjes së peshës po merr hov në mediat sociale. Cila është saktësisht dieta e vezëve të ziera? Këtu keni një pasqyrë të rëndësishme të asaj që duhet të dini.

Ja çfarë është dieta e vezëve të ziera.

Women’s Health ka raportuar për dietën me vezë të ziera, e cila me sa duket po nxit gumëzhitje në internet. Kjo dietë nuk është saktësisht ajo që tingëllon (për fat të mirë). Ndërsa është e përbërë nga vezë të ziera, kjo nuk është e gjitha që gjendet në menu. Sipas WH, dieta e vezëve të ziera përfshin gjithashtu një listë të ushqimeve me proteina (peshk, mish derri, shpendë pa lëkurë), perime jo-amidon (mendoni zarzavate me gjethe, brokoli, speca, asparagus dhe karrota), një grusht shumë i zgjedhur frutash (manaferra, limon, rrush dhe shalqi), dhe yndyrna minimale (gjalpë, majonezë dhe vaj kokosi).

Përbërësi i vezës së zier në përgjithësi vjen pasi dieta kërkon që një individ të hajë dy vezë me fruta në mëngjes, pastaj perime me vezë ose një ushqim tjetër me proteina në drekë dhe darkë, sipas dietologut Erin Palinski-Wade.

Po, është me pak karbohidrate dhe me pak kalori.

Çdoherë që të hiqni të gjitha karbohidratet nga dieta juaj, kjo do t’ju ndihmojë të humbni peshë – por jo në një mënyrë të shëndetshme. Palinski-Wade thotë se problemi me dietën me vezë të ziera është se nuk i siguron trupit tuaj të gjithë ushqimin që ju nevojitet.

Për këtë pikë, WH citon gjithashtu Keri Gans, një tjetër dietolog, duke renditur ushqimet që janë jashtë kufijve në dietën e vezëve të ziera: “Dieta sugjeron që të shmangen të gjitha ushqimet e përpunuara, madje edhe perime të tjera si patatet, misri, bizelet dhe bishtajoret. Ju kërkohet gjithashtu të shmangni disa fruta: banane, ananas, mango, fruta të thata dhe pije të ëmbla”.

Vetëm një shembull pse kjo nuk është ideale për shëndetin tuaj vjen nga një studim i ri që thekson pse ngrënia e drithërave është aq e rëndësishme për shëndetin kardiovaskular dhe se si drithërat mund të ju ndihmojnë të humbni peshë.

Dieta e vezëve të ziera mund të prishet shumë shpejt.

Një çift vezësh të ziera shumë janë një rostiçeri e mirë herë pas here, por disa në ditë? Nuk do të ishte e qëndrueshme për shumicën e njerëzve që të mbajnë dietë me sukses, sugjeron Palinski-Wade.

Gjithashtu, është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa vezët kanë disa përfitime super shëndetësore, ato janë gjithashtu një burim i kolesterolit dhe yndyrës së ngopur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ishte tregu reciprok në Shqipërinë e viteve ’40-’50?

Në vitin 1948, pas ndërprerjes së furnizimit me triska të fshatarësisë, filloi zbatimi i një sistemi të ri grumbullimi dhe furnizimi për...

Shqipëria dhe ‘eksperimenti’ me bananet e Somalisë në 1940! Historia e një koncesioni të pazakontë

Nga Kreshnik KUÇAJ/SCAN Kompania e monopolit të bananeve (Regia azienda monopolio banane (RAMB), ishet një kompani shtetërore italiane aktive...

Studimi më i ri / Ja sa zgjasin antitrupat kundër Covid19 në trupin tonë

Antitrupat e zhvilluar kundër Covid rezistojnë për një kohë të gjatë në të shëruar: konfirmimi vjen edhe një herë nga Vo ‘Euganeo,...

Lëngu i patëllxhanit për uljen natyrale të sheqerit në gjak

Njerëzit që vuajnë nga diabeti duhet të bëjnë zgjedhje të kufizuara ushqimore. Në veçanti, ata duhet të kufizojnë sasinë e karbohidrateve.

Recent Comments