6.1 C
Pristina
Tuesday, July 27, 2021
Home KËSHILLA Përdorimi i limonave të ngrirë lufton tumoret, obezitetin dhe diabetin

Përdorimi i limonave të ngrirë lufton tumoret, obezitetin dhe diabetin

Prej kohësh mjekësia e ka pohuar se limonët janë një superushqim. Jo vetëm që ata shtojnë shije të bollshme në një shumëllojshmëri të enëve, por me ata gjithashtu shënohen një sërë përfitimesh shëndetësore. Flavonoidet brenda lëngut thuhet se përmbajnë antioksidantë, prandaj limonat janë të dobishëm në trajtimin e shumë sëmundjeve.

Por ka edhe një mënyrë se si limonit t’i marrim maksimumin. Doktoresha britanike Marilyn Glenville, nutritioniste, anëtare e Shoqatës Mbretërore të Mjekëve në Britani, eksperte për shëndetin e grave, shpjegon se edhe nga lëkurat e limonit, që kanë 5-10 më shumë vitamina se lëngu i tyre, ne mund të marrim shumë përfitime, sidomos në fushën e kozmetikës. Madje, për përfitime edhe më të mëdha sugjerohet ngrirja e lëkurave.

Konsiderohet se komponentët e gjetura në lëvozhgën e limonit kanë fuqinë për të rritur sistemin imunitar, normalizimin e niveleve të kolesterolit dhe madje parandalimin e zhvillimit të kancerit. Lëvozhgat e limonit japin gjithashtu edhe një efekt të fortë anti-mikrobik dhe besohet se parandalojnë infeksionet bakteriale. Përdorimi i tyre është me rëndësi të madhe në procesin e largimit të parazitëve të brendshëm dhe krimbave, sidomos tek fëmijët.

Përfitimet shëndetësore

Ekspertët kanë shoqëruar konsumin e frutave të freskëta dhe perimeve me një rrezik të zvogëluar të shumë sëmundjeve të lidhur me stilin e jetës. Por padyshim që limoni merr edhe meritat më të mëdha, pasi përfshihet në parandalimin e kancerit, në trajtimin e inflamacionit, në ngritjen e imunitetit, në parandalimin e simptomave të astmës dhe në pastrimin e veshkave dhe mëlçisë. Por, limoni shihet edhe si një ndihmës i madh në trajtimin e depresionit dhe stresit.

Limon dhe kancer

Limonët zakonisht përdoren për përmbajtjen e tyre të vitaminës C që përqendrohet kryesisht në lëngun e tyre. Por, hulumtimet më të fundit kanë treguar se lëkura e limonit ofron ushqyes të mëdhenj për trupin tonë. Lëvozhgat ndihmojnë në shkatërrimin dhe largimin e mbetjeve toksike nga trupi. Kjo është arsyeja kryesore pse limonat përdoren shpesh në trajtimin e pacientëve me kancer.  Pas më shumë se 20 teste laboratorike, që nga viti 1970, ekstraktet kanë zbuluar se limonet e ngrira shkatërrojnë qelizat malinje në 12 kancere, duke përfshirë zorrës së trashë, gjirit, prostatës, mushkërive dhe pankreasit. Disa studime kërkimore kanë treguar gjithashtu se limonet e ngrirë mund të jenë më efektive në shkatërrimin e kancerit kur krahasohet me kimioterapinë. Studimet gjithashtu kanë dëshmuar se ekstrakti i limonit shkatërron qelizat e kancerit duke lënë qelizat e shëndetshme të paprekura.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ishte tregu reciprok në Shqipërinë e viteve ’40-’50?

Në vitin 1948, pas ndërprerjes së furnizimit me triska të fshatarësisë, filloi zbatimi i një sistemi të ri grumbullimi dhe furnizimi për...

Shqipëria dhe ‘eksperimenti’ me bananet e Somalisë në 1940! Historia e një koncesioni të pazakontë

Nga Kreshnik KUÇAJ/SCAN Kompania e monopolit të bananeve (Regia azienda monopolio banane (RAMB), ishet një kompani shtetërore italiane aktive...

Studimi më i ri / Ja sa zgjasin antitrupat kundër Covid19 në trupin tonë

Antitrupat e zhvilluar kundër Covid rezistojnë për një kohë të gjatë në të shëruar: konfirmimi vjen edhe një herë nga Vo ‘Euganeo,...

Lëngu i patëllxhanit për uljen natyrale të sheqerit në gjak

Njerëzit që vuajnë nga diabeti duhet të bëjnë zgjedhje të kufizuara ushqimore. Në veçanti, ata duhet të kufizojnë sasinë e karbohidrateve.

Recent Comments