6.1 C
Pristina
Tuesday, July 27, 2021
Home KAFSHËT Gorilla që ndihmoi djaloshin 3 vjeçar pasi ra në kafazin e gorillave

Gorilla që ndihmoi djaloshin 3 vjeçar pasi ra në kafazin e gorillave

Ishte viti 1996 kur një djalë vetem 3 vjeç bie aksidentalisht në kafazin e gorillave në kopshtin zoologjik Brookfield në Çikago.
Në momentin e rënies, djali godet kokën dhe humbet ndjenjat. Te njerezit e pranishem fillon paniku kur panë se një gorillë po i afrohej vogelushit, duke menduar se mund ta dëmtonte femijen pa ndjenja.
Por ndodhi e kunderta. Gorilla iu afrua femijes, dhe pasi e mbajti në prehrin e saj dhe largoi gorillat e tjera, shkoi te dera përmes së cilës kujdestarët mund te hynin.

Atje u ndal dhe filloi të lëkundte djalin derisa dëgjoi zhurmën e punonjësve te kopshtit zoologjik që hapnin derën. Madje mund të shihet se ne nje fragment, gorilla përpiqet edhe të pastrojë plagën nga gjaku duke e zhytur ne uje. Pas disa minutash, gorilla 8-vjeçare e la fëmijën të shtrirë në dysheme dhe u largua ne menyre qe kujdestaret mund ta ndihmonin.

Burimi; Fotografitë që kanë bërë historinë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shumica e informacionit të rremë mbi vaksinat vjen nga vetëm 12 njerëz në rrjete sociale, zbulon studimi

Shumica dërrmuese e teorive të dezinformimit dhe konspiracionit anti-vaksinë Covid-19 e kanë origjinën nga vetëm 12 persona, gjeti një raport nga Qendra...

Çfarë ishte tregu reciprok në Shqipërinë e viteve ’40-’50?

Në vitin 1948, pas ndërprerjes së furnizimit me triska të fshatarësisë, filloi zbatimi i një sistemi të ri grumbullimi dhe furnizimi për...

Shqipëria dhe ‘eksperimenti’ me bananet e Somalisë në 1940! Historia e një koncesioni të pazakontë

Nga Kreshnik KUÇAJ/SCAN Kompania e monopolit të bananeve (Regia azienda monopolio banane (RAMB), ishet një kompani shtetërore italiane aktive...

Studimi më i ri / Ja sa zgjasin antitrupat kundër Covid19 në trupin tonë

Antitrupat e zhvilluar kundër Covid rezistojnë për një kohë të gjatë në të shëruar: konfirmimi vjen edhe një herë nga Vo ‘Euganeo,...

Recent Comments