6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KËSHILLA Njihuni tani! Këto 5 fruta ndihmojnë në humbjen e peshës

Njihuni tani! Këto 5 fruta ndihmojnë në humbjen e peshës

Frutat janë një kategori ushqimore e rekomanduar nga shumica e dietologëve. Ato kanë vlera të larta ushqyese dhe janë zgjedhje iderle për një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

Megjithatë, ka disa fruta që njihen pak më shumë për aftësinë e tyre për të ndihmuar në humbjen e peshës.

Mollët janë të pasura me fibra, të cilat ju ndihmojnë të mbani të ngopur për më gjatë.

Portokalli i madhësisë mesatare ka rreth 3.14 gramë fibra.

Manaferrat luftojnë nevojën e trupit për sheqer, ndërsa sigurojnë shumë antioksidantë.

Mangot ndihmojnë në rregullimin e qarkullimit të gjakut, i cili ka efekt rritjen e metabolizmit.

Yndyrnat e shëndetshme që përmbajnë avokadot ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur për më gjatë./syri

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments