6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KURIOZITETE Fryrja e balonave është e ndaluar në këtë vend: Nëse kapeni, do...

Fryrja e balonave është e ndaluar në këtë vend: Nëse kapeni, do të paguani një gjobë të madhe

Njerëzit në Victoria të Australisë mund t’i presin ndëshkime të rënda nëse lëshojnë balona në ajër në publik.

Qeveria po punon për të futur një ligj që ndëshkon njerëzit që në thelb refuzojnë ndotjen plastike.


Oferta e ditës për Antalya nga VasTour – 529€ në White City Beach Hotel
E SPONSORUARREZERVO TANI
Agjencisë së Mbrojtjes së Mjedisit (EPA) tani i janë dhënë kompetenca të rritura që hynë në fuqi në fillim të korrikut.

Individët që lëshojnë një balonë me helium mund të presin një gjobë prej 991 dollarësh gjersa kompanitë e kapura duke shkelur ligjin do të gjobiten me 4,959 dollarë.

Nëse kapeni duke lëshuar një seri balonash, ndëshkimi mund të rritet në 16,522 dollarë për individët dhe 82,610 dollarë për kompanitë.

Ata shtojnë se balonat, të cilat notojnë në ujë, mund të duken si kandil deti ose kallamar, dhe zogjtë e detit dhe breshkat mund t’i zëvendësojnë ato për ushqim.

Balonat renditen si një nga format më të dëmshme të ndotjes për krijesat e detit, sepse shumë njerëz i keqkuptojnë ato si ushqim. Ata bllokojnë brendësinë e tyre dhe përfundimisht vdesin nga uria ose mbyten.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments