6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home KURIOZITETE Njihuni me pemën që rrjedh gjak kur pritet

Njihuni me pemën që rrjedh gjak kur pritet[Foto]

Studimet e kohëve të fundit kanë filluar të hedhin dritë mbi mënyrën se si komunikojnë bimët, duke përfshirë mënyrën se si ato mund të “bërtisnin” me njëra-tjetrën kur priten, por ka një pemë që ka një përgjigje edhe më befasuese… ajo rrjedh gjak.

E njohur në Afrikën Lindore si Kiaat, Mukwa dhe Minunga, Pterocarpus angolensis është një lloj peme që nuk është e zakonshme, pema ndryshe është e njohur edhe me emrin pema e gjakut, transmeton lajmi.net. Ju shikoni, prerja e njërës prej degëve të pemës së Bloodwood rezulton në të njëjtin efekt që ju mund të gjeni nëse keni copëtuar gjymtyrën e një personi. Pas marrjes së dëmtimit, pema liron një lëng të kuq që duket alarmante si gjaku i njeriut.


Fiset lokale gjatë kishin besuar se “gjaku” i pemës përmbante vetitë magjike. Sot përdoret zakonisht për trajtimin e [lagëve dhe sëmundjeve si malaria, zilja dhe dhimbjet e mprehta. Me sa duket ju gjithashtu mund ta përdorni atë për të rritur prodhimin e qumështit të gjirit. /Lajmi.net/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments