6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KAFSHËT “Kur grabitqari kthehet në pre”, luani ngjitet mbi pemë për t’i shpëtuar...

“Kur grabitqari kthehet në pre”, luani ngjitet mbi pemë për t’i shpëtuar sulmit të buajve(Video)

Bota e egër ofron mjaft të papritura. Shpesh jemi mësuar që grabitqarët të sulmojnë prenë e tyre, por ia që paska raste që ndodh edhe e kundërta.

Fotografët kanë fiksuar një moment mjaft interesant në habitatin e kafshëve të egra. Një luan, ka tentuar të sulmojë një buall, por është ‘frikësuar’ së tepërmi kur në mbrojtje të kafshës është vënë e gjithë tufa.

Në këto kushte, luani, për të shpëtuar, është ngjitur menjëherë në pemë dhe ka qëndruar për një kohë të gjatë ashtu. Fotografia është realizuar nga fotografi Olav Thokle, në Kenia. Ky i fundit, ka deklaruar për mediat se:

“Një grup prej katër luanësh, fillimisht u përpoqën të sulmonin një buall, por kafsha me brirë e nuhati rrezikun dhe kërkoi ndihmën e tufës. Buajt më të fuqishëm të tufës iu sulën grupit të luanëve. Tre prej tyre u larguan me shpejtësi, ndërsa i katërti, u ngjit në pemë për të shpëtuar. Ishte një pamje varetë qesharake”.

foto galeri
foto galeri
foto galeri
foto galeri

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments