6.1 C
Pristina
Tuesday, July 27, 2021
Home KURIOZITETE Krijohet “lëkura elektronike” që monitoron ndryshimet në shëndet

Krijohet “lëkura elektronike” që monitoron ndryshimet në shëndet

Mjekët mund të jenë vetëm pak vjet larg nga vëzhgimi i shenjave vitale të trupit të njeriut përmes një veshjeje elektronike të lëkurës.

Hulumtuesit në Japoni kanë bërë të ditur se janë duke zhvilluar një veshje tejet të hollë që ata po e quajnë “lëkura elektronike” e cila mund të vendoset në hapësirën e gjoksit duke përdorur sprej uji dhe e cila mund të mbahet si e tillë për një javë.

Kjo teknologji është zhvilluar nga Takao Someya, profesor në Universitetin e Tokyos, degën e inxhinieringut, ndërkohë që ka ende kohë që të bëhen prova klinike për të parë efektet e saj.

E bërë nga një material fleksibil, i njohur si alkool polivinil dhe e veshur me një shtresë ari, kjo pajisje ka senzorë të cilët japin sinjale për rrahjet e zemrës dhe për impulset, përmes lëvizjes së muskulit.

Kjo pajisje do ta dërgojë më pas sinjalin në telefonin më të afërt të mençur apo në kompjuter, duke i mundësuar doktorit që t’i monitorojë rezultatet nga distanca.

“Lëkura elektronike është gjenerata tjetër e veshjeve digjitale”, ka thënë Someya për CNN Business.

“Veshjet e zakonshme të sotme janë në formën e orëve inteligjente dhe syzeve, të cilat janë të mëdha. Në të kundërt, lëkura elektronike është e hollë, e lehtë, e shtrirë dhe e qëndrueshme”, ka thënë ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Te varri i mikut më të madh të shqiptarëve

Shkruan:Daut Dauti Në fund të fshatit Brushford, në anën e djathtë të rrugës, gjendet kisha St. Nicholas. Është ditë...

Vetëm se fliste të vërtetën: Vr.asja greke e Gjeneralit Telini që shihte shqiptarët deri në Janinë e Çamëri

Më 27 gusht të vitit 1923, në rrugën që bashkon qytetin e Janinës me Kakavijën, 10 kilometër pranë kufirit, njerëz të panjohur...

Pamje: Dy “banda” majmunësh luftojnë mes vete, e bllokojnë rrugën

Në internet është publikuar pamje e rrallë e dy grupeve të mëdha të majmunëve që luftojnë mes vete para vozitësve të habitur...

Vepra artistike sipas Platonit qetëson luftën e amshueshme dhe ndryshimin e idesë dhe të materies

Sipas Plotinit detyra fundamentale e artit qëndron në faktin që në të veçanten të paraqesë pajtimin e plotë të idesë dhe të...

Recent Comments