6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KULTURË María Sabina Magdalena García, gruaja që ndau me botën disa nga sekretet...

María Sabina Magdalena García, gruaja që ndau me botën disa nga sekretet e ritualit indigjen meksikan

Emri i saj i plotë ishte María Sabina Magdalena García. E njohur si “priftja e kërpudhave”, ajo ishte ndoshta shëruesja më e famshme meksikane që ka jetuar ndonjëherë. Historia dhe reputacioni i saj e çuan atë të shërbejë si një urë lidhëse midis botës mistike dhe asaj rituale të popullit të saj dhe eksplorimit mistik të botës perëndimore.
Lindur në grupin etnik Mazatec në vitin 1894, ajo erdhi nga një qytet i vogël i quajtur Huautla de Jiménez, në Sierra de Oaxaca, që ndodhet në jug të Meksikës. Familja e babait të saj kishte përfshirë tashmë disa shamanë. Që në moshë shumë të re, kontakti me ta e afroi atë në ceremonitë tradicionale të rajonit, të cilat përfshinin marrjen e kërpudhave halucinogjene (njihen si “fëmijë të shenjtë”) si një metodë kontakti me hyjninë. Ajo së pari provoi kërpudhat në moshën tetë vjeç. Thuhet se ajo zhvilloi intuitivisht një njohuri mbi ritualet dhe fuqinë e tyre shëruese, e cila, në kulturën e saj, u atribuohet këtyre kërpudhave.
Ndër njerëzit Mazatec, metoda më e zakonshme e shërimit që para periudhës koloniale, ishte marrja rituale e kërpudhave të një specie të quajtur Psilocybe meksikane dhe të cilat rriten vetëm në një varg malor të veçantë. Kur u vizitua nga dikush me ndonjë gjendje fizike ose shpirtërore, Sabina shërbeu si një udhërrëfyes për udhëtimin e pacientit drejt dhe u kthye nga sferat shpirtërore (së bashku me një kurë për sëmundjen). Tek Sabina, kërpudhat ishin një instrument për të lidhur dimensionet dhe realitetet që ndodhin paralelisht. Për shkak të veçantisë, intensitetit dhe raporteve të ndryshme të efektivitetit, seancat shëruese të Sabina u bënë shumë të njohura në Meksikë të fillimit të viteve ’50.
Përkushtimi i plotë i Sabinës ndaj praktikës së shërimit filloi rreth mesit të jetës së saj gjatë asaj dekade. Ceremonitë e saj shëruese me kërpudhat përfshinin thirrje Mazatec, tymi i duhanit, konsumimi i mezkalit dhe vajrat e nxjerra nga bimët medicinale. Ritualet e tilla u bënë natën, sepse në këtë orë që shëruesi shoqërohej dhe udhëzohej nga yjet drejt mbretërive të jetës së përtejme.
Me kalimin e kohës, historia e Maria Sabina, fama e saj dhe misteri i saj, tërhoqën vëmendjen e mediave dhe personaliteteve nga shumë vende të botës dhe nga disiplina të tjera. Një nga të parët ishte një amerikan, Robert Gordon Wasson, një ekonomist me profesion, i njohur më së miri për studimet e tij në etnobotani (bashkëveprimi midis njerëzve dhe bimëve). Këto i bëri me gruan e tij, Valentina Pavlovna Guercken. Ndër interesat e tyre të ndryshme ishte përdorimi i bimëve halucinogjene në ritualet e grupeve etnike nga pjesë të ndryshme të botës. Interesimi i tyre bëri që çifti të vizitojë Mazatec Sierra në disa raste, dhe këtu ata dëgjuan për shëruesen e famshëm nga Huautla.
Në vitin 1955, Wasson dhe gruaja e tij bindën Sabina t’i pranonte ato. Të udhëhequr prej saj, ata drejtuan disa “veladas” (vigjilje) me kërpudhat, dhe ata dokumentuan tërë përvojën në foto dhe regjistrime. Ata gjithashtu morën mostra kërkimore të kërpudhave të përdorura në seanca. Dy vjet më vonë, më 1957, një artikull i shkruar nga Wasson u botua në revistën Life. Teksti, i shoqëruar nga pamjet, përshkruan studimin dhe kronikoi përvojat e çiftit me shëruesen Sabina. Pas botimit të tij, vizitat nga njerëz nga e gjithë bota te shëruesi vetëm sa shumëfishoheshin. Ajo ishte e famshme.
Në vitin 1968, Wasson publikoi librin The Mushroom Wondrous: Mycolatry in Mesoamerica në të cilën ai zbuloi në detaje, frytet e kërkimit të tij mykologjik dhe antropologjik në Meksikë. Brenda këtij teksti, personazhi kryesor është Sabina. Në atë kohë në Shtetet e Bashkuara, lëvizja hipi – kushdo që interesohej për psikhedelinë dhe mistikun shoqërues të saj – ishte në kulmin e saj. Kjo ndikoi në popullaritetin e madh të librit.
Vizitat e vendit dhe të huaj u rritën edhe më tej. Shumë nga këta vizitorë ishin të interesuar thjesht për ndjekjet rekreative psikhedelike. Ata mposhtën historinë e praktikave antike dhe humbën respektin për kulturën dhe fenë e popullit Mazatec. Ky anëtar i pakënaqur i komunitetit Sabina të cilët argumentuan se ajo po përfitonte nga tradita e tyre. Huautla de Jiménez tani po merrte vazhdimisht figura të mediave kombëtare dhe të huaja, turistë, artistë, intelektualë, antropologë, studiues dhe të famshëm. Midis tyre, mund të gjenden Aldous Huxley, Alejandro Jodoroëski, Carlos Castaneda, Albert Hofmann, John Lennon dhe Walt Disney.
Megjithatë, popullariteti i saj i dha asaj njëfarë stabiliteti ekonomik, megjithëse seancat e saj, madje deri në ditët e fundit, paguheshin me dhurime vullnetare. Kur vdiq në 1985, la pas një trashëgimi të diskutueshme. Nga njëra anë, ajo do të linte një përmbledhje të mençurisë dhe praktikave medicinale duke ndarë zakonet e njerëzve Mazatec me pjesën tjetër të botës. Në të njëjtën kohë, historia e saj përmban një mësim për të na kujtuar lehtësinë me të cilën bota moderne konsumon tradita stërgjyshore, jo gjithmonë me respekt të duhur, por bazuar në modë, sikur të ishin vetëm një produkt më shumë.

Përgatiti: Albert Vataj

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments