6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home KËSHILLA Nëse nuk e keni konsumuar deri më tani,filloni tani: Ja arsyet pse...

Nëse nuk e keni konsumuar deri më tani,filloni tani: Ja arsyet pse duhet ta pini çajin e zi

Në bazë të disa studimeve të cilat i sjell revista britanike “Telegraph”, çaji i zi do të mund të parandalonte humbjen e masës së eshtrave në periudhën më të vonshme kohore apo në pleqëri, pasi që çaji përmban antioksiduesin i cili mundet ta ndalojë humbjen e masës së eshtrave. Sipas studimeve çaji i zi po ashtu do të mund të ndihmonte në shërimin e osteoporozës, por se duhet të konsumohet në sasi të madhe, kanë vërtetuar ekspertët japonezë që ishin marrë me studimin.

Skipi i ekspertëve i prirë nga shkencëtari i njohur Keiza Nishikawanga universiteti Osaka kanë vërtetuar se antioksiduesi “teaflavin-3” (TF-3) ndikon në atë mënyrë që pamundëson funksionimin e enzimave të ADN-së, që e dëmton indin e eshtrave. Në bazë të studimit që ishte botuar në revistën mjekësore “Nature Medicine”, minjtë të cilët kishin vuajtur nga osteoporoza kishin marrë “TF-3” kishin volum më të madh të masës së eshtrave, në krahasim me ata që kishin masë të shëndetshme kurrizore. Në bazë të studimit, personat e rritur do të duhej të pinë 60 gota me çaj të zi brenda tri ditëve për t’i vërejtur ndryshimet në eshtra. Osteoporoza sidomos prek femrat në moshën e shtyrë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments