6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home KURIOZITETE Çmim rekord në ankand për një monedhë të artë amerikane

Çmim rekord në ankand për një monedhë të artë amerikane

Një monedhë e artë koleksioni u shit për 19,51 milionë dollarë, në një shitje rekord të organizuar nga shtëpia e ankandeve “Sotheby’s” në Neë York.
Kjo ekzemplar, e cila është pjesë e serisë së fundit të monedhave të arta, të quajtura “Double Eagle”, e prerë nga Thesari i SHBA-së në 1933, bëhet kështu monedha më e shtrenjtë në botë, përpara dollarit të argjendtë ” Floëing Hair” (i prerë në 1794) që u shit për 10 milionë dollarë në 2013.

Monedha paraqet imazhin e një gruaje që mishëron lirinë në njërën anë dhe një shqiponjë në fluturim në anën tjetër, të skicuar nga skulptori amerikan Augustus Saint-Gaudens.
Këto prerje monedhash nuk u vunë kurrë në qarkullim, sepse presidenti amerikan në atë kohë, Franklin Roosevelt, i dha fund konvertimit të monedhës amerikane në ar.
SHBA nuk ka prerë kurrë monedha ari, përveç serive të kufizuara koleksion.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments