6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI "Shqipëria zemra e Perandorisë Osmane!?" - Karikaturë interesante e vitit 1911

“Shqipëria zemra e Perandorisë Osmane!?” – Karikaturë interesante e vitit 1911

Më 5 Prill të vitit 1911, në revistën javore “Kalem” në Stamboll, ishte publikuar një karikaturë mjaft interesante. /InforCulture.info

Në karikaturë duket se është paraqitur një burrë i madh (në mbipeshë) i personifikuar si Perandoria Osmane, dhe ka të dukshme organet brendshme trupore të tij. Me numra nga 1 deri në 4 janë cekur katër vende që atë kohë ishin nën sundimin osman. Me numrin 1 është shkruar Shqipëria, 2. Bagdadi, 3. Jemeni dhe numër 4. Siria.

Numrat e vendeve të cekura janë të vendosura nëpër organet e brendshme. Numri 1 i Shqipërisë është vendosur mu në zemër të “perandorisë”. Pra, revista javore “Kalem” e kohës e shihte dhe e paraqiste Shqipërinë sikur zemrën e Perandorisë Osmane.

Fotografia është marrë nga profili i Rafet Kadriut në FaceBook. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments