6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home Uncategorized 100 ditë në Mars, fotot më të bukura nga “Planeti i Kuq”

100 ditë në Mars, fotot më të bukura nga “Planeti i Kuq”

Roboti “Perseverance”, të cilin NASA dërgoi në Mars 100 ditë më parë, për të kërkuar për shenja jete në “Planetin e Kuq”.

Që prej shkeljes në sipërfaqen e Marsit në 18 shkurt, roboti ka realizuar disa fotografi fantastike, ndërsa një helikopter i vogël, Ingenuity, ka kryer udhëtime të shkurtra, ku ka fiksuar në kamera pjesë të tjera të planetit.

Roboti Perseverance është programuar që të kalojë rreth 1 vit në Mars, të barasvlershëm me 2 vite në Tokë.

Shfletoni galerinë e mësipërme për të parë fotot më të bukura të misionit të NASA-s deri tani.

M

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments