6.1 C
Pristina
Thursday, June 17, 2021
Home KURIOZITETE Kuriozitete nga bota e bletëve që ndoshta si keni ditur më parë

Kuriozitete nga bota e bletëve që ndoshta si keni ditur më parë

A e dini se;

100 miza blete peshojnë 10 gramë. Një bletë fluturon 1 km në 2 minuta. Një bletë zakonisht viziton rreth 7.000 lule në ditë.

Një bletë udhëton 800 km në jetën e saj.

Bletët përshkojnë gjatësinë e fluturimit diku sa 3.5 herë perimetri i globit duke vizituar mbi 2 milion lule për të prodhuar 1 kilogram mjaltë, (proces ku marrin pjesë qindra bletë).

Bleta në verë jeton vetëm 6 javë, pra rreth (40 ditë) dhe në dimër jeton deri në 4 muaj rreth (150 ditë). Ndërsa  mbretëresha jeton 2 deri në 4 a po më shumë vite.

Një mbretëreshë mund të shtrojë deri në 3000 vezë në ditë dhe që 1500-1800 vezë peshojnë sa pesha e një mbretëreshë. Ku 5,000 vezë peshojnë vetëm 1 gr.

Një larvë blete merr deri 2000 vizita nga bletët shërbëtore në familje.

14,000 kokrra poleni të specieve të ndryshme të bimëve peshojnë 1 gr polen.

Vezët e fekonduara prodhojnë bletë femra dhe vezët e pafekonduara prodhojnë bletë meshkuj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments