6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home KURIOZITETE Studimi/ Shenjat që tregojnë se si ndikon telefoni në gjendjen tuaj

Studimi/ Shenjat që tregojnë se si ndikon telefoni në gjendjen tuaj

Gratë kalojnë mesatarisht 600 minuta në një celular çdo ditë, krahasuar me 459 minuta si burrat, thotë një  studim. Kjo kohë zakonisht kalon në detyra të lidhura me punën (si dërgimi i postave elektronike) si dhe lundrimin në rrjetet sociale. Sidoqoftë, kjo nuk ka të bëjë vetëm me numrat. Në fakt, përdorimi i telefonit mund të zbulojë shumë për personalitetin tuaj.

Kontrollimi i telefonit tuaj shumë shpesh

Të qenit vazhdimisht i varur nga telefoni juaj mund të nënkuptojë një nivel impulsiviteti, sugjeron një studim. Ajo thotë se njerëzit e varur nga telefonat e tyre mund të jenë më emocionalë sesa ata që i përdorin ato aq rrallë sa mund të kalojnë një ditë të tërë në të ndërsa mbajnë akoma një bateri gati të plotë.

Mos përdorimi i telefonit

Sipas një studimi, njerëzit që përdorin telefonët e tyre më shpesh kanë nivele më të larta të stresit. Dhe stresi, nga ana e tij, i bën ata të ndihen më pak të kënaqur me jetën e tyre. Përkundrazi, mosvarësia ndaj telefonit tuaj mund të parandalojë që kjo të ndodhë.

Kalimi i më shumë se një ore në të

Mund të jetë një tregues i depresionit, thotë një studim . Kohëzgjatja e përdorimit dhe frekuenca e telefonave u gjet se shoqëroheshin me nivele më të mëdha të ashpërsisë së simptomës depresive.LEXO EDHE:  Kur  mjafton një pikë për të derdhur kupën/ Këto janë shenjat e raskapitjes mendore

Përdorimi i tij pas mesnatës

Një  studim zbuloi se njerëzit që përdorin telefonat e tyre shpesh pas mesnatës kanë më shumë gjasa të kenë një gjumë më të dobët. Dhe ndërsa humbja e gjumit ndikon shumë në gjendjen tonë shpirtërore, kjo mund të na bëjë më nervozë dhe të shqetësuar. Sa për të kundërtën, njerëzit me një ndjenjë më të lartë detyre zakonisht ndalojnë përdorimin e telefonave të tyre para mesnatës.

Në pritje derisa të ngarkohet siç duhet

Kjo sjellje, siç treguan hulumtimet, është një parashikues i tendencave organizative të dikujt. Njerëzve të ndërgjegjshëm nuk u pëlqen kur bateria është e ulët, dhe ata me një nevojë më të lartë për porosi u parashikua që zakonisht të kishin karikime mbi 60%.

Bërja dhe marrja e shumë telefonatave

Hulumtimet treguan se njerëzit më të hapur priren të bëjnë më pak telefonata se të tjerët. Përkundrazi, njerëzit ekstrovertë bëjnë dhe marrin telefonata më të parregullta (natën gjithashtu) dhe përdorin WhatsApp më shpesh./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments