6.1 C
Pristina
Saturday, June 19, 2021
Home SHKENCË/TECH Sekreti që nuk u zbulua kurrë: Në vitin 1977 në Tokë ishte...

Sekreti që nuk u zbulua kurrë: Në vitin 1977 në Tokë ishte regjistruar një radio sinjal nga hapësira, nuk dihet se nga erdhi

Me 15 gusht të vitit 1977, në tokë u pranua një sinjal i fuqishëm i radios nga hapësira, ku zgjati më shumë se një minutë, por që nuk dihet ende se nga ka ardhur saktësisht.

Një sinjal i fortë i radios u regjistrua me 15 gusht 1977, nga radio teleskopi Big Ear i Universitetit të Shtetit Ohio në Shtetet e Bashkuara. Ky sinjal mori sinonimin ‘Wow’.

Sinjali erdhi nga hapësira dhe zgjati plotë 72 sekonda. Mirëpo që nga ajo kohë ende nuk dihet saktësisht se ku e kishte burimin ky sinjal.

Këtë sinjal e zbuloi astronomi Jerry R. Ehman i cili zbuloi anomalinë disa ditë më vonë gjatë rishikimit të të dhënave të regjistruara. Ai ishte aq i impresionuar nga rezultati saqë rrethoi leximin në shtypjen e kompjuterit, “6EQUJ5”, dhe shkroi komentin “Wow!” në anën e saj.Reklamë

Deri më tani ende nuk është zbuluar saktë se nga erdhi ky, por që shumë shkencëtarë e njohës të kësaj fushe kanë lënë të kuptojnë se ka qenë sinjal i ardhur nga alienët.

Më poshtë keni edhe regjistrimin e këtij sinjali.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments