6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KËSHILLA Marulat ose sallata e gjelbër,dhe dobitë shëndetsore

Marulat ose sallata e gjelbër,dhe dobitë shëndetsore

Mund të rregullojë presionin e gjakut

Ngjyra jeshile e maruleve vjen nga klorofili, i cili ka një efekt të dobishëm në rast të spazmës së enëve të gjakut, dhe besohet se mund të rregullojë presionin e gjakut, si dhe të stimulojë aktivitetin e muskujve të zemrës.

Forcon imunitetin

Kjo sallatë është e mirë për imunitetin sepse përmban magnez, kalium, kalcium dhe fosfor. Këto minerale zvogëlojnë efektet e dëmshme të radikalëve të lirë në trup dhe kështu mbrojnë kundër infeksioneve virale dhe sëmundjeve të ngjashme. Gjithashtu, një sasi e madhe e vitaminës C ka një efekt të dobishëm në imunitetin.

Ndihmon në funksionimin më të mirë të zorrëve dhe humbjen e peshës

Goodshtë mirë për të gjithë ata që përpiqen të humbin kilet e tepërta sepse ka një përqindje relativisht të lartë të fibrave. Ushqimet që janë të pasura me fibra na ndihmojnë të ndjehemi të ngopur dhe me një sasi më të vogël të ushqimit, dhe përveç kësaj, ato përshpejtojnë metabolizmin. Me gjithë atë, sallata ka pak kalori.

Ruan shëndetin e kockave

Kalciumi është i rëndësishëm për shëndetin e kockave dhe dhëmbëve, dhe gjithashtu ndihmon në ruajtjen e funksionit të muskujve.

Marule është e pasur me minerale si kalium, kalcium dhe natrium. Ai gjithashtu përmban një sasi të madhe të vitaminave. Isshtë e pasur me vitaminë C, e cila mbron trupin nga ftohjet dhe gripi dhe vitaminë E, e cila është një antioksidant i fuqishëm natyral që mbron qelizat nga dëmtimi. Vitaminat A dhe B2, të cilat gjenden edhe në sasi të mëdha, janë të dobishme për sytë, flokët dhe lëkurën.

Përveç kësaj, ajo përmban acid folik, fosfor, hekur, magnez, bakër, mangan dhe zink. Ka një përqindje shumë të lartë të ujit, kështu që hidraton trupin në këtë mënyrë, thonë nutricionistët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments