6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home SHKENCË/TECH A është e përshtatshme të karikoni baterinë e celularit pa u shkarkuar...

A është e përshtatshme të karikoni baterinë e celularit pa u shkarkuar plotësisht?

Nëse ky proces do të ishte njëqind për qind i efektshëm, bateria nuk do të përkeqësohej kurrë. Por nuk është, pasi sa herë që e karikojmë, një film i atomeve të litiumit mbetet i bashkangjitur në anodë, duke zvogëluar kapacitetin e saj. Nëse jonet nuk mund të lëvizin, ata nuk mund të transferojnë ngarkesën e tyre, kështu që nuk mund të sigurojnë energji. Kështu, herën tjetër kur të rimbushim pajisjen, një shtresë e re do të depozitohet.

Në këtë mënyrë, sapo procesi të përsëritet disa qindra herë, është momenti në të cilin do të fillojmë të vëzhgojmë një rënie të dukshme të sasisë së energjisë që bateria mund të ruajë./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Letërkëmbimet me Enver Hoxhën dhe refuzimi i Fan Nolit për t’u bërë deputet

Në 110-vjetorin e lindjes së Enver Hoxhës. Mendime dhe konsiderata të Fan Nolit për personalitetin e rolin historik të ish-udhëheqësit komunist të...

Gazullorët me origjinë nga Puka, ambasadorët e Gjergj Kastriotit dhe Arbërisë

GJON GAZULLI (1400-1465): Klerik Katolik i arsimuar në Raguzë (Dubrovnik-Kroaci), Venecia & Padova. Iluminist, historian, dijetar, filozof, shkencëtar, pedagog, diplomat, këshilltar dhe...

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Recent Comments