6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KURIOZITETE Sytë tek semafori! Ky është kryqëzimi më i rrezikshëm në botë(Video)

Sytë tek semafori! Ky është kryqëzimi më i rrezikshëm në botë(Video)

Shpesh është referuar si udhëkryqi më i ngarkuar në botë ku mijëra këmbësorë përplasen me njëri-tjetrin sa herë i bie rasti të kalojmë në këtë kryqëzim

Shibuya në Tokio është vendi me kryqëzimet rrugore më të populluara në botë. Në orët e pikut të trafikut, mbi 3 mijë njerëz përshkojnë rregullisht vijat diagonale të rrugës dhe kur automjetet ndalojnë, këmbësorët ecin në të gjitha drejtimet.

Për shumë kalimtarë që hasen çdo ditë në këtë rrugë, Shibuya përbën epitetin e çmendurisë efikase të qytetit modern. Në këtë kryqëzim, 10 rrugë të trafikut dhe pesë kryqëzime të mëdha ndërthuren përgjatë një kanioni modern të ndërtesave me ngjyrë neoni, në zemër të Tokios.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments