6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home KURIOZITETE “Super Hëna” krijoi një imazh të bukur me avionët luftarakë turq

“Super Hëna” krijoi një imazh të bukur me avionët luftarakë turq

Hëna me pozicionin më të afërt me Tokën që duket më e ndritshme dhe më e madhe se zakonisht, e quajtur ndryshe edhe si “Super Hëna”, ka krijuar një imazh të bukur me avionët luftarakë turq, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në llogarinë e Ministrisë turke të Mbrojtjes në Twitter është postuar një fotografi e një avioni F-16 bashkë me “Super Hënën”.

“Pavarësisht eklipsit hënor ose Super Hënës ato gjithmonë janë atje”, shkruan në përshkrimin e postimit.

“Super Hëna” në muajin maj shpesh quhet si “Hëna e Luleve” për shkak çeljes së luleve në këtë periudhë të vitit. Gjatë eklipsit, Hëna kthehet në një ngjyrë të thellë të kuqe të gjakut, e njohur si “Hëna e Gjakut”.

Ky fenomen i njohur edhe si jo ngjarje qiellore, e njohur edhe si “Super Hëna e Gjakut të Luleve”, do të jetë eklipsi i vetëm i plotë i Hënës për këtë vit.

"Super Hëna" krijoi një imazh të bukur me avionët luftarakë turq

Mu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments