Categories: HISTORI/ARKEOLOGJI

600 komplotet për të vrarë Fidel Kastron

Ish kreu i shërbimit të fshehtë të Kubës thotë se ka patur më shumë se 600 atentate për të vrarë apo destabilizuar liderin kuban, Fidel Kastro. Këta mbështetëshin nga kundërshtarë të ndryshëm të regjimit, kryesisht SHBA, që shpesh herë vepronte në distancë duke përdorur gangsterë apo mërgimtarë anti Kastro.

Mes atentateve përfshihej përdorimi i taliumit për të bër që t’i binte mjekrra e tij e famshme, apo LSD për ta bërë të cmendej gjatë një transmetimi radiofonik. Më pas ishte kostumi i helmuar i zhytjes, puroja shpërthyese, dhe femra fatale që do ta joshte – në rastin e fundit Kastro pretendoi se zbuloi qëllimet e saj, i dha një pistoletë dhe i tha që ta vriste, por ajo nuk kishte guxim.

Kishte gjithashtu guacka deti shpërthyese, të cilat shpërthyen vërtetë 40 minuta pas vizitës së Kastros në plazh. Ka gjithashtu rrëfime për një plan tejet të cuditshëm për të realizuar me rreze një hologram të Virgjëreshës Mari, që supozohej se do të frymëzonte katolikët e Kubës që të hidhnin poshtë komunizmin, ndonëse nuk duket se është provuar kjo gjë.

SHumë prej komploteve është e pamundur të mbështeten me fakte, ndonëse nuk ka dyshim që shumë njerëz e donin Kastron të vdekur. “Nëse mbijetesa ndaj shumë atentateve do të ishte sport Olimpik, unë do të kisha medalje ari”, ka thënë ai. /mekulipress /InforCulture.info

InFor. Culture

Recent Posts

Sa kohë i duhet njerëzimit të zbulojë një vaksinë / Shembuj historik

Në të gjithë botën, shkencëtarët po punojnë me shpejtësi rekord për të zhvilluar një vaksinë…

1 hour ago

Si të përdorni sodën e bukës për flokë të gjatë e të shëndetshëm

Flokët janë një pjesë shumë e brishtë e trupit të njeriut por shumë i rëndësishëm…

2 hours ago

Gjon Mili, fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

Gazeta  franceze “Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8,…

2 hours ago

Arnold von Harff: Si e fliste Skënderbeu gjuhën shqipe

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në…

3 hours ago

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është…

4 hours ago

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

4 hours ago