6.1 C
Pristina
Thursday, June 17, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Shqiptarët në Turqi sipas Ukshin Hotit

Shqiptarët në Turqi sipas Ukshin Hotit

Ka vlerësime të ndryshme mbi numrin e shqiptarëve në Turqi, por nuk ka shënime të sakta statistikore mbi këtë. Në rradhë të parë sepse Turqia në regjistrimet e veta statistikore nuk I shënon sit ë veçantë, por të gjithë ata që nuk deklarohen si turq I shënon si të tjerë ose ardhacakë. Të tjerë atje janë dhe kurdët ( vlerësohet se janë rreth 12 milionë). Megjithatë, në saje të disa iniciativave dhe hulumtimeve të mëhershme shkencore te ne në Kosovë, numri i shqiptarëve në Turqi, të vetëdijshëm për përkatësinë e vet kombëtare, që flasin gjuhën shqipe dhe që janë të gatshëm të ndihmojnë popullin e vet, vlerësohet në mbi një milion ( më saktë, rreth një milion e dyqindmijë veta). Ky numër mund të kontestohet por nuk mund të kontestohet historia e tyre 500 vjeçare në kuadër të Perandorisë Osmane ( do të ishte interesant të vlerësohet numri hipotetik i shqiptarëve të asimiluar gjatë kësaj periudhe).


Ukshin Hoti, Filozofia e çështjes shqiptare, fq.104-105.

Arbëriaonline /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments