6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KËSHILLA Simptomat e diabetit të Tipit 2: Cilat janë katër shenjat paralajmëruese

Simptomat e diabetit të Tipit 2: Cilat janë katër shenjat paralajmëruese

Diabeti i Tipit 2 zhvillohet kur trupi bëhet rezistent ndaj insulinës, një hormon që rregullon nivelet e sheqerit në gjak.

Shkaku i saktë i rezistencës ndaj insulinës ende nuk është kuptuar plotësisht, por efektet e saj janë të dokumentuara mirë: nivelet e sheqerit në gjak rriten në mënyrë të pakontrolluar. Nëse nuk ndërmerren hapa për të stabilizuar llojin kryesor të sheqerit që gjendet në gjak, trupi mund të dëmtohet.

Problemet e fshikëzës së urinës shpesh janë pre e niveleve vazhdimisht të larta të sheqerit në gjak.

“Kjo mund të shkaktohet nga një fshikëz neurogjenike, e cila është shkaktuar nga dëmtimi nervor (neuropatia) që mund të ndodhë nëse nivelet e sheqerit në gjak nuk blihen nën kontroll,” shpjegon Komuniteti i Fshikëzës dhe Zorrës së trupit shëndetësor.Reklamë

Sipas Komunitetit të Fshikëzës dhe Zorrëve, simptomat e fshikëzës neurogjenike përfshijnë:

Frekuenca

Mbajtja e urinës (pamundësia për të zbrazur plotësisht fshikëzën)

Fshikëza tepër aktive (OAB)

Urgjente

Gjithashtu, njerëzit mund të përjetojnë edhe nevojën për të urinuar më shumë se një herë gjatë natës e cila mund të jetë një shenjë e niveleve të pakontrolluara të sheqerit në gjak ose një infeksioni të traktit urinar.

“Kapsllëku dhe diarreja gjithashtu mund të ndodhin dhe mund të shkaktohen nga ilaçe të caktuara që përdoren për ta kontrolluar atë.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments