6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KURIOZITETE Në labirintin më të gjatë të botës, ku në çdo kthesë humbet

Në labirintin më të gjatë të botës, ku në çdo kthesë humbet

E cilësojnë si labirintin më të gjatë në botë. Por përtej rekordeve, kush nuk do të donte të humbiste në këtë krijesë përrallore?

“Longleat Hedge Maze” është një miks mes inxhinierisë dhe botanikës: ndodhet në Angli, Wiltshire, pranë fshatit Horningsham dhe mban rekordin me labirintin italian të Masone di Fontanellato.

Labirinti botanik italian i Franco Maria Ricci mban vendin e parë si labirinti më i gjerë, ndërsa Longleat Hedge Maze është më i gjati në botë. Një botë ku të humbasësh mes kthesave është një lojë enigmatike.

Longleat Hedge Maze është i rrethuar nga park prej 400 hektarësh dhe një pylli që shkoj përtej 1600 hektarësh. Në versionin aktual është projektuar në vitin 1975 nga arkitekti Grez Bright me më shumë se 16000 “mure” që mbulojnë një sipërfaqe prej gjatësie prej 2,75 kilometrash.

Për mirëmbajtjen e labirintin janë 20 kopshtarë, që çdo 6 muaj rimodelojnë komplet “muret”. Dhe për këtë operacion të jashtëzakonshëm, labirinti qëndron i mbyllur për 20 ditë.

“Muret” janë të lartë rreth 250 centimetra. Një lartësi që ua ndalon turistëve, edhe atyre të gjatëve, të orientohen. Janë të shumta, ashtu si në çdo labirint, rrugët pa dalje. Dhe për të gjetur rrugën e duhur mund të të duhen edhe rreth një orë e gjysmë.

Një “aftësi” që është kthyer në një sfidë për të gjithë ata që duan të gjejnë rrugën e duhur në një kohë sa më të shkurtër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Letërkëmbimet me Enver Hoxhën dhe refuzimi i Fan Nolit për t’u bërë deputet

Në 110-vjetorin e lindjes së Enver Hoxhës. Mendime dhe konsiderata të Fan Nolit për personalitetin e rolin historik të ish-udhëheqësit komunist të...

Gazullorët me origjinë nga Puka, ambasadorët e Gjergj Kastriotit dhe Arbërisë

GJON GAZULLI (1400-1465): Klerik Katolik i arsimuar në Raguzë (Dubrovnik-Kroaci), Venecia & Padova. Iluminist, historian, dijetar, filozof, shkencëtar, pedagog, diplomat, këshilltar dhe...

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Recent Comments