6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KURIOZITETE Përse filozofi Pitagora urdhëroi ndjekësit e tij të mos hanin bizele?

Përse filozofi Pitagora urdhëroi ndjekësit e tij të mos hanin bizele?

Është rregulli i tridhjetë e shtatë nga tridhjetë e nëntë “rregullat” e Pitagorës: mos hani bizele. Por pse filozofi dhe matematikani i njohur grek Pitagora ndiqte dhe impononte këtë?

Refuzimi për të ngrënë ato ishte pjesë e rrugës së pastrimit të ndjekur nga Pitagora (filozof grek që jetonte në fund të shekullit VI pes) dhe nga dishepujt e tij.

Simbolizmat. Në origjinën e ndalimit mund të ketë arsye praktike dhe simbolike: mund të jetë një masë paraprake kundër tyre (një formë serioze e anemisë e shkaktuar nga gëlltitja e bizeleve), ose thjesht kjo perime u konsiderua e papastër.

Në fakt, bizelet kanë një bisht të lirë të nyjeve, dhe kjo e bëri atë të ndihej sikur ishte në kontakt me nëntokën e Hades: shpirtrat do të ktheheshin në Tokë nga bota tjetër, përmes lulëzimit të bizeleve. Jo rastësisht, bizelet u përdorën në ritualet e kultit të të vdekurve. Pitagoranëve u ishte ndaluar t’i preknin, dhe duket se vetë Pitagora, i ndjekur nga tiranët e Cilonit, preferonte ta kishin vrarë, sesa të kalonte në një fushë me bizele.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments