6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home ART Njihuni me origjinën e këngës “Lulet e Majit”

Njihuni me origjinën e këngës “Lulet e Majit”

“Lulet e Majit” ishte një serenatë që muzikanti i talentuar Pjerin Ashiku, e kompozoi gjatë periudhes së komunizmit ndërsa punonte në torno dhe ia dedikoi një përsoni të rëndësishëm.

Ndër vite kjo këngë është kënduar në Shkodër, Korçë dhe Gjakovë e madje ka patur dilema për origjinën e saj por kantautori Gjoka insiston se autori i vetëm dhe origjinali është Pjerin Ashiku.

Kënga popullore është në krize dhe po humbet identitetin e saj shqiptar thotë kengëtari teksa bën apel që të vleresohen ata që sipas tij, kanë bërë art të vertetë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments