6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Nga ishte nëna e Aleksandrit të Madh?

Nga ishte nëna e Aleksandrit të Madh?

E ëma e Aleksandrit të Madh, Olimpia, (375-316 p.e.s) ishte mbretëreshë e Maqedonisë, e bija e Neoptolemit, dhe e shoqja e Filipit II.

Ka disa versione mbi vendlindjen e saj. Ajo që dihet saktë është se ajo ishte bijë e Neoptolemit, mbretit të fisit ilir të Molosëve të Epirit dhe e një nëne po ashtu ilire.

Olimpia ishte figurë energjike që ndikoi në ngjarjet politike të Maqedonisë dhe të Epirit në gjysmën e dytë të shek. IV p.e.r.

Mori pjesë në komplotin kundër Filipit II, vrasja e të cilit i hapi rrugën ardhjes në fuqi të Aleksandrit të Madh.

Në vitin 328 u largua nga Maqedonia dhe u vendos në Epir ku sundoi për një kohë si tutore e nipit të mitur, duke larguar nga regjenca t’ëmën e tij Kleopatrën.

U vra më 316 p.e.r. nga Kasandri pas vdekjes së Aleksandrit të Madh.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments