6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KAFSHËT 11 kafshë të çuditshme për të cilat me siguri nuk keni dëgjuar...

11 kafshë të çuditshme për të cilat me siguri nuk keni dëgjuar kurrë (FOTO)

Nëna Natyrë është shpesh plot të papritura. Vështirë të besohet sesa shumë krijesa të habitshme e të ndryshme nga ato që ne njohim jetojnë në planetin tonë.

Më poshtë ju sjellim fotografitë dhe përshkrimin e 11 kafshëve të cilat me siguri as i keni parë e as keni dëgjuar për to. Diversiteti i botës së egër nuk ndalet kurrë së surprizuari.

Ili Pika

Kjo kafshë e rrallë dhe tepër e këndshme njihet gjithashtu me emrin “lepuri magjik”. Ili Pika u fotografua së fundmi, për herë të parë pas 20 vjetësh, ndërsa së pari është zbuluar në malet e Kinës, Tian Shan.

Bretkoca Pinok

Kjo krijesë mban gjithashtu emrin “bretkoca hundëmajuckë e pemëve”. Kur një bretk mashkull përpiqet të tërheqë femrën apo ndjen rrezik, nis të zgjatohet, duke nxjerrë një hundë si të Pinokut përpara.

Majmuni hundështypur

Primati më i rrallë në botë u zbulua në vitin 2010 në veri të Burmës. Për shkak të formës së pazakontë të hundës së tij, majmuni tështin gjithnjë kur bie shi.

Peshku-dorë ngjyrë rozë

Disa vjet më parë, shkencëtarët zbuluan 14 specie të reja peshqish me pendë kurrizore në formën e dorës. Aktualisht, nëntë prej tyre janë në rrezik zhdukjeje.

Lakuriqët e bardhë Honduras

Këta zogj interesantë vijnë nga Amerika Qendrore dhe jetojnë nën tendën e gjetheve të Heliconia-s, hanë fruta dhe mund të rriten deri në 4.7 centimetra gjatësi.

Grimpoteuthis (ndryshe Oktapodi Dumbo)

Kjo kafshë e çuditshme e thellësive detare e merr pseudonimin për shkak të dy pendëve mbi membranën që ndodhet midis këmbëve të tij që ngjason me veshët e një elefanti fluturues Dumbo nga filmi i famshëm vizatimor.

Planktoni salp

Salpët janë lloje planktonësh që ushqehen me dioksid karboni që ndodhet në ujë, të cilin e marrin përmes trupave të tyre transparent. Me gjasa duhet t’i falënderojmë për shkak se ata reduktojnë nivelin e karbonit në ujë dhe në ajër po ashtu.

Caedicia me sy rozë

Ky karkalec me sytë e dalë si fasule rozë, jeton në malet Muller Range në malësitë e Paqësorit.

Gaforrja Cherax Pulcher

Kjo gaforre fantastike, e bukur dhe plot ngjyra, u zbulua në Indonezi, vitin e kaluar.

Breshka kineze albino zhguall-butë

Këto breshka të vogla i përdorin qafat e tyre të gjata dhe vrimat tubore të hundës si një gyp ajrimi për të notuar nën ujë.

Lakuriqi Nendo, që thith fruta me hundë

Ky lakuriq i këndshëm që ka zakonisht sy dashamirës dhe vrima hunde si tub, u zbulua në vitin 2009 në pyjet e Papua, Guinea e Re. U shndërrua në një sensacion në internet nën emrin “Yoda bat” për shkak të ngjashmërisë me mjeshtrin Jedi në serialin “Star Wars”.

Delfini rozë i Amazonës

Delfinët e rinj të lumit Amazona, të njohur gjithashtu si delfinët rozë të lumit, janë pak a shumë gri e lehtë në ngjyrë, por disa prej tyre shndërrohen në rozë ndërsa rriten. Këta delfinë nuk janë miqësorë apo lehtësisht të trajnueshëm, e shumë rrallë jetojnë kur kapen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments