6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home SOCIALE Ri-infeksionet me Covid, një studim i ri për të kuptuar më shumë

Ri-infeksionet me Covid, një studim i ri për të kuptuar më shumë

Nëse gjithçka shkon siç është planifikuar, shpjegon ekipi nga Universiteti i Oksfordit, kjo provë e sfidave njerëzore do të lejojë jo vetëm të zbulojë se çfarë lloj përgjigje imune nevojitet për të shmangur ri-infektimin nga Covid, por gjithashtu për të kuptuar se sa kohë jemi të mbrojtur, duke ndihmuar kështu zhvillimin e trajtimeve dhe vaksinave kundër Covid

Provat e sfidave njerëzore janë studime që përfshijnë infektimin e vullnetarëve të shëndetshëm në një mënyrë të kontrolluar për të studiuar aspekte të ndryshme të një sëmundjeje. Prova e parë e këtij lloji të Covid u krye nga Universiteti i Oksfordit në fillim të vitit 2021, ndërsa i dyti u lançua prillin e kaluar, i cili do të synojë të përcaktojë llojin e përgjigjes imune të nevojshme për të parandaluar ri-infeksionet. “Nëse ne mund të vendosim nivelin e përgjigjes imune mbi të cilën një individ nuk mund të kontraktojë Covid për herë të dytë, ne do të jemi në gjendje të përcaktojmë efektivitetin e vaksinave të reja pa nevojën për t’i provuar ato në provat e fazës 3”, shpjegon Helen. McShane, shef i studios.

Pjesa e parë e hulumtimit, e cila përfshin 24 individë të shëndetshëm (të shëruar) të moshës midis 18 dhe 30, do të përdoret nga studiuesit për të kalibruar “dozën optimale” të virusit që do të përdoret në ngjitjen e kontrolluar, në mënyrë që vullnetarët të kontraktojnë Covid në formë të lehtë ose asimptomatike. Gjithashtu në këtë fazë, një grup i dytë do të infektohet, i përbërë nga disa duzina njerëzish, me sasinë e saktë të virusit të vendosur më parë. Pjesëmarrësit do të qëndrojnë në karantinë për një minimum prej 17 ditësh, dhe nëse zhvillojnë simptoma ata do t’i nënshtrohen terapisë me antitrupa monoklonalë.

Pjesa e dytë e testeve, e cila do të fillojë këtë verë, do të përfshijë një grup të ri vullnetarësh, përgjigja imune e të cilëve do të analizohet para dhe pas ekspozimit ndaj koronavirusit të ri. “Ne do të infektojmë pjesëmarrësit me dozën optimale të virusit të gjetur gjatë fazës së parë të studimit”, shpjegon McShane,” dhe do të matim sasinë e virusit të pranishëm pas infektimit”. Nëse gjithçka shkon siç është planifikuar, shpjegon ekipi nga Universiteti i Oksfordit, kjo provë e sfidave njerëzore do të lejojë jo vetëm të zbulojë se çfarë lloj përgjigje imune nevojitet për të shmangur ri-infektimin nga Covid, por gjithashtu për të kuptuar se sa kohë jemi të mbrojtur, duke ndihmuar kështu zhvillimin e trajtimeve dhe vaksinave kundër Covid.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments