6.1 C
Pristina
Sunday, March 7, 2021
Home KAFSHËT Pamje të mahnitshme nga peshqit fluturues të botës ujore (Video)

Pamje të mahnitshme nga peshqit fluturues të botës ujore (Video)

Bota ujore në planetin Tokë, është një prej arealve jetsëore më shumëngjyrëshe dhe më mahnitëse që njeriu ende nuk ka arritur ta njoh tërësisht. /InforCulture.info

Shumëllojshëmria e gjallesave në ujrëat oqeanike është aq e madhe sa që shkenca ende nuk ka arritur të i identifikojë të gjitha gjallesat që jetojnë aty.

Videoja që kemi sjellur për ju, përmban sekuenca shumë interesante ku janë paraqitur peshqit fluturues duke fluturuar në ajër.

Peshqit fluturues kanë veti të veçata ku në rast të rrezikut nga peshqit më të mëdhenjë, kanë mundësi të kërcejnë dhe të tërhiqen nga uji në ajër. Krahët e tyre sikur fije të gjata u’a mudësojnë të qëndrojnë në ajër në një mënyrë levizëse sikur duke rrëshqitur në ajër. Në këtë peshqit fluturues mënyrë mundë të fluturojnë me qindra kilometra. Mirëpo edhe ky fluturim që u’a mundëson shmangies të rrezikut nga peshqit grabitqarë më të mdhenjë mund të jetë vdekjeprurës për ta pasi që në ajër rrezikohen nga shpendët grabitqarë të peshqve. /InforCulture.info

Video: BBC

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Cilët nga smart-telefonat kanë jetëgjatësinë më të madhe të baterisë?

Webfaqja e njohur teknologjike, Tom’s Guide, ka publikuar një listë të smart telefonave me jetëgjatësinë më të madhe të baterisë.

Pesë fakte që tingëllojnë të rreme, por në fakt janë të vërteta

1. Nëse vendosni kripë të thjeshtë kuzhine në ananas të freskët, shija e ananasit në të vërtetë do të jetë më e...

Historia 2000-vjeçare e ushqimit më të famshëm italian

Italia, vendi i artit të Rilindjes, Romës së lashtë, monumenteve të mrekullueshme, kolosëve të mëdhenj të kulturës, por edhe e një ushqimi...

Hoteli i parë në hapsirë pritet të hapet në vitin 2027

Ëndrra e udhëtimeve në drejtim të hapësirës, po bëhet gjithnjë e më e prekshme, sidomos tani që hoteli i parë në hapësirë...

Recent Comments