6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home KURIOZITETE Njihuni me pyllin më mistik dhe më të frikshëm në botë(Video)

Njihuni me pyllin më mistik dhe më të frikshëm në botë(Video)

Kur njerëzit mendojnë për Transilvaninë, e para gjë e frikshme që u vjen ndër mend është Drakula, një personazh që të gjithë e njohin,  përbërës i miteve dhe legjendave që trembin fëmijët e vegjël.

Por diçka shumë më e keqe, më mistike dhe shumë më e vështirë për t’u kuptuar në mënyrë racionale është ajo që në Rumani e quajnë edhe Trekëndëshi rumun i Bermudës, pylli “Hoia Baciu”.

Ky pylli është 20 minuta larg me makinë nga qendra e Cluj-Napoca, në zemër të Transilvanisë.

Shumë vendas besojnë se pylli është vërtet i përhumbur dhe shmangin hyrjen në të, dhe nëse duhet ta bëjnë këtë – atëherë kërkohet që ata të jenë në shoqëri dhe rreptësisht gjatë ditës. Legjenda thotë se pylli mori një emër për një bari që hyri në të me 200 delet e tij nuk u pa më kurrë.

Megjithëse kërkimi zgjati me ditë, ata gjetën vetëm dele të shpërndara që haseshin kudo, ndërsa bariu kishte humbur çdo gjurmë. Pas kësaj, të paktën 20 zhdukje të tjera u raportuan në pyll.

Vizitorët dhe dëshmitarët e ngjarjeve të pazakonta thonë se thellë në pyll mund të dëgjohen ulërima dhe tinguj të pazakontë që nuk duket se vijnë nga njerëzit, dhe më shumë kanë raportuar “shfaqje” në formën e kokave valëvitëse të shfaqura midis pemëve. Kur janë afruar, kanë konstatuar që nuk kishte asgjë.

Për më tepër, ka disa raste të dokumentuara të njerëzve në pyll, të cilët papritmas janë ndjerë një ankth të madh dhe frikë të pashpjegueshme, dhe duke lënë pyllin kanë vënë re gërvishtje dhe skuqje, që nuk e dinë se nga kanë ardhur, nauze dhe migrene. Për studiuesit, këto janë shenja tipike të vendeve të obsesionit dhe fenomeni i pazakontë i ndjenjës së humbur në kohë dhe hapësirë ​​në atë pyll.

Në kohët moderne, pylli ka konfirmuar reputacionin e tij të keq pasi biologu Alexandru Sift vuri re një fenomen të pashpjegueshëm në të në vitet ’50 – drita të pazakonta burimin e të cilit ai nuk mund ta përcaktonte. Më vonë, në vitin 1968, fotografi Emil Barnea regjistroi në të diçka që një numër i madh i njerëzve besojnë se ishin UFO.

Ndërkohë, në njërën pjesë të pyllit ka një vend ku nuk ka fare pemë, ndërsa në pjesët e tjera pemët rriten të përkulura në një kënd të pazakontë. Biologët nuk kanë asnjë shpjegim racional për këtë, gjë që u jep fansave të misterit edhe më shumë konfirmim se diçka po ndodh në pyll që truri i njeriut nuk mund ta kuptojë.

Të gjitha këto ngjarje të çuditshme kanë bërë që shumë njerëz të besojnë se pylli ofron një pamje të një dimensioni tjetër, dhe ata që hyjnë në të kurrë nuk do të mund të dalin përsëri prej tij.

Ndaj, “Hoia Baciu” është e rezervuar ekskluzivisht për më të guximshmit…

Tre dokumentare për pyllin mistik:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments